Pająki – warsztat tworzenia ozdób weselnych

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w warsztaty tworzenia tradycjnych ozdób – pająków. Warsztat odbywa się w ramach projektu „Wesele kultur” realizowanego przez Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie w ramach programy EtnoPolska Edycja 2023. Pająki to tradycyjne ozdoby tworzone ze słomy, trzciny, bibuły, włóczki, kolorowego papieru. Podczas dwóch dni warsztatowych uczestnicy i uczestniczki przygotują pająki, które wykorzystane zostaną do inscenizacji tradycyjnego wesela, które odbędzie się 10 września 2023 roku. Po inscenizacji pająki będzie można zabrać do domu. Warsztaty poprowadzi Sylwia Hryszko – artystka ludowa.

Warsztaty (jedna grupa, dwa spotkania) odbędą się we wtorek i czwartek (5 i 7 września 2023) w godzinach 16:30 – 20:30 w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie (ul. Żurawia 13). Udział w warsztatach jest bezpłatny. By wziąć w nich udział należy się zarejestrować przez formularz: tutaj (zapisy ruszają 30 sierpnia).

Sylwia Hryszko to przedstawicielka młodego pokolenia artystów, którzy odnajdują inspirację w tradycji. W jej pracach doskonale widać symetrię i harmonię, a konstrukcja pająków zachwyca przejrzystością i krystaliczną precyzją. Tworzy pająki o tradycyjnych formach wykonane ze słomy i trzciny, zdobione delikatnymi bibułkowymi kwiatami czy papierowymi gwiazdkami, jak i te o nowoczesnych, konstruktywistycznych kształtach. Te ostatnie powstają z różnorodnych materiałów, takich jak miedziane rurki, kolorowa włóczka, koraliki szklane i drewniane, a także eleganckie satynowe tasiemki. Pająki Sylwi Hryszko były wystawiane na całym świecie. Jej twórczość dotarła między innymi na wystawy w Londynie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Szwajcarii.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023.

Skip to content