Kurtyna Kobiet utkana w Wasilkowie

Wasilkowska tkaczka Lucyna Kędzierska została współtwórczynią nietypowego działa – Kurtyny Kobiet, która zawisła w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W niedzielę 17 grudnia 2023 roku odbyła się tam inauguracja nowej kurtyny w krakowskim teatrze. Przedstawia ona Meduzę, tutaj przedstawioną jako symbol kobiecej twórczości. Poza nią na kurtynie znalazły się nazwiska 130. najwybitniejszych kobiet zasłużonych dla Krakowa. Kurtyna została  utkana z okazji 130. rocznicy powstania Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Oprócz Lucyny Kędzierskiej kurtynę tworzyła inna podlaska tkaczka Bernarda Rość z Szaciołówki (gm. Korycin). Poza nimi w przygotowanie zaangażowane były krawcowe z teatru Słowackiego oraz krakowskie hafciarki ze Stowarzyszenia LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Projektancką kurtyny jest artystka Małgorzata Markiewicz Prace trwały niemal rok. Dotychczas w teatrze im. Słowackiego znajdowała się kurtyna zaprojektowana przez Stanisława Wyspiańskiego.  Najnowsza kurtyna ma być ukłonem w stronę kobiet, one ją stworzyły oraz one się na niej znajdują.

Podczas uroczystości w Krakowie podlaskie tkaczki wręczyły nietypowe podziękowania na ręce dyrektora teatru, jego zastępczyni oraz projektantki. Były to małe tkaniny dwuosnowowe do powieszenia w przestrzeniach teatru. Podlaskie tkaczki dziękowały również rodzinie i przyjaciołom, bez wsparcia których nie dałyby rady stworzyć kurtyny w tak szybkim czasie (niecały rok).

Lucyna Kędzierska – tkactwem ludowym (tzw. dwuosnowowym) zajmuje się od dzieciństwa. Jej praca jest efektem kontynuacji wieloletniej rodzinnej tradycji zapoczątkowanej przez jej babcię. Tkaniny wykonuje ręcznie na tzw. krosnach z naturalnej wełny owczej. Proces tworzenia tkaniny jest od początku do końca wykonywany samodzielnie, począwszy od pozyskania materiału, przerobienie go na nić wełnianą, projektu wzoru oraz wytkania pracy. Wzory umieszczane na tkaninach są najczęściej zaczerpnięte z otoczenia, gospodarstwa domowego, niekiedy przedstawiają dawne tradycje i obrzędy ludowe. Wzór z jej tkaniny został umieszczony na największym muralu o tematyce ludowym w Polsce pt. „Tkana opowieść”. Można go zobaczyć w Białymstoku przy ulicy Radzymińskiej. Pani Lucyna prowadzi swoją pracownię w Wasilkowie. Znajduje się ona przy ulicy Konopnickiej. Tkaniny spod ręki wasilkowskiej artystki trafiają do odbiorów indywidualnych i instytucji z całego świata.

Fot. Lucyna Kędzierska

Skip to content