Król i Błazen – spektakl teatralny w MOAK-u

Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie zaprasza na spektakl premierowy pt. Król i Błazen” w wykonaniu Walny-Teatr. Spektakl inspirowany jest dramatem Michela de Ghalderode „Eskurial” oraz fragmentami „Króla Leara” Szekspira. Spektakl odbędzie się w sobotę 27 listopada 2021 roku o godzinie 19:00, (Żurawia 13). Wstęp bezpłatny po intranetowej rezerwacji wejściówek. Spektakl powstał w ramach programu OFF POLSKA. Wejściówki na wydarzenie dostępne za pośrednictwem strony: https://bit.ly/3FvUOvX

Spektakl skierowany jest do widzów powyżej 16 roku życia.

„Król i Błazen”

Scenariusz i reżyseria – Adam Walny
Muzyka – Witek Broda
Występuje – Adam Walny

Realizacja produkcji – Mariusz Cholajda

Partnerem projektu jest Fundacja Harmonicznego Chaosu.

Zrealizowano w ramach programu OFF POLSKA Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego.

Program OFF POLSKA realizowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

O spektaklu:

Spektakl Król i Błazen inspirowany dramatem Michela de Ghalderode „Eskurial” oraz fragmentami „Króla Leara” Szekspira jest próbą zrozumienia istoty roli i fenomenu gry w relacjach między ludźmi. Tę grę obnaża Śmierć…tu Śmierć królowej powoduje (zakazaną) rozpacz Błazna, zakochanego w Królowej i obojętność Króla (też nie na miejscu)…każdy z nich próbuje utrzymać role, która w majestacie śmierci jest nie do utrzymania. Królowa – dzięki Śmierci – ma wgląd w rzeczywistą sytuację męża i kochanka. Oni zaś korzystając z narzędzi gry – wymiany ról – mogą otworzyć lekko ten wentyl bezpieczeństwa – i zamieniając się rolami powiedzieć co o sobie myślą – niestety, zamiana ról kończy się dla jednego z nich tragicznie. Lecz czy to rzeczywiście jest tragedia skoro i tak za wszystkie nici pociąga umierająca Królowa.

O autorze:

Adam Walny – absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej; reżyser i twórca autorskiego teatru przedmiotu; dwadzieścia pięć lat na scenach Polski i Europy, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany; autor wielu oryginalnych technik teatru przedmiotu (marionety podwodne, pałuby zmechanizowane, figury – instrumenty, lalki witrażowe, kino manualne). Założyciel Instytutu Teatru Przedmiotu w Policznej.

Witek Broda – tak napisał o sobie: „Mój repertuar wziął się z włóczęgi, wyobraźni i gustu. 25 lat wędrówek po wsiach, wertowania dzieł Oskara Kolberga, archiwów KUL i PAN, autorów znanych i nieznanych. Granie ze stuletnim skrzypkiem to doświadczenie szczególne – muzycznie i duchowo. Zawsze wiedziałem, że istnieje specyficzna nuta narodu, atom muzyczny, rozpoznawalny i nieobliczalny. Znalazłem go na samym początku, stąd: Witek Broda- muzyk”.

Mariusz Cholajda – twórca autorskiego teatru Teatr Monitoring, a obecnie Teatr HaCha. Tworzy, gra na scenie, reżyseruje, obsługuje technikę, organizuje i koordynuje już od 29 lat. Z wykształcenia filozof i menedżer kultury. Założyciel Fundacji Harmonicznego Chaosu. Jego prace cechuje podmiotowe podejście do materii światła i dźwięku.

Premierowe pokazy spektakli „Król i Błazen” można zobaczyć:

24.11.2021 r., godz.: 19:00

Jastrzębie-Zdrój, ul. Witczaka 5, Dom Zdrojowy (Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju)

25.11.2021 r., godz.: 18:00

Kobyla, ul. Główna 78, Dom Kultury (Gminny Ośrodek Kultury w Kornowacu)

26.11.2021 r., godz.: 18:00

Łomża, ul. Wojska Polskiego 3, Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych

27.11.2021 r., godz.: 18:00

Wasilków, ul. Żurawia 13, Miejski Ośrodek Animacji Kultury

28.11.2021 r., godz.: 17:00

Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie
Skip to content