Filmy z Ukrainy Zachodniej. ŻUBROFFKA w Wasilkowie

W czwartek 7 grudnia 2023 odbył w Wasilkowie zagościły filmy z Zachodniej Ukrainy. Wszystko to za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żubroffka. Wasilkowscy widzowie mogli zobaczyć 6 krótkometrażowych produkcji, które zostały wyprodukowane w Zachodniej Ukrainie. Po projekcji odbyła się rozmowa z twórcami oraz kuratorką pokazu. Podczas rozmowy poruszono tematy dotyczące inspiracji, pracy przy realizacji filmów oraz indywidualnych podejściach do kinematografii, wojny i pobytu w Polsce.

Kuratorką pokazu była Sasha Prokopenko – dyrektorka programowa Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Kijowie oraz kuratorką sekcji Teen Screen na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Molodist. Wytypowała ona 5 filmów zrealizowanych przez artystów pocjodzących lub towrzących we wschodniej Ukrainie. Był to przekrój filmów o różnej tematyce i różnych środach artystycznych. Było można zobaczyć między innymi produkcję o bliskości matki i dziecka , kampanii wyborczej lub dylematach młodego człowieka, który chce się zaciągnąć do armii.

Oprócz Sashy Prokopenko w spotkaniu wzięli udział Natalia Ilczuk oraz Olexandr Hoisan.

Żubroffka to białostocki festiwal filmów krótkometrażowych, który odbywa się od 17 lat. Jego organizatorem jest Białostocki Ośrodek Kultury. Oprócz pokazów konkursowych w różnych kategoriach towarzyszy mu szereg wydarzeń. Spotkania, koncerty, warsztaty oraz pokazy w terenie. Wśród partnerów Żubroffki znalazł się również Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie. Dzięki temu nasze miasto stało się częścią tej międzynarodowej filmowej inicjatywy.

Skip to content