Dożynki w Studziankach

Dożynki to czas podziękowania za zebrane plony przez rolników. To tradycja przekazywana na wsi z pokolenia na pokolenie.
Najważniejszym zwyczajem dożynkowym jest tworzenie wieńca dożynkowego z zebranych plonów oraz przejście w dożynkowej procesji.

To szczególny dzień dla rolników utrzymany w duchu ekumenicznym. Zebrani dziękują Bogu za tegoroczne zbiory z pól, ogrodów i sadów.
Oprócz tradycyjnych obrzędów można zobaczyć szereg atrakcji: m.in., występy zespołów ludowych, kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła artystycznego.

Swoje dziękczynienie za dary ziemi oddali uczestnicy dożynek, które odbyły się w niedzielę 1 września w Studziankach.

W uroczystości brali udział mieszkańcy wsi, samorządowcy oraz duchowni z gminy.
Obchody święta zbóż rozpoczął korowód z wieńcem dożynkowym wykonanym przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Studziankach.

Po części oficjalnej na scenie wstąpiły zespoły folklorystyczne Malwianki ze Studzianek, Dąbrówka z Dąbrówek, Tęcza z Trzciannego, Żurawinki z Ogrodniczek, Jarzębina z Karakul, Czarna Jagoda z Czarnej Białostockiej, Zawyki z Zawyk, Folwarczanki z Folwark Małych, a także Kalinka z Załuk. Na zakończenie obchodów Święta Plonów odbyła się potańcówka.

Zapraszamy do fotorelacji z tego wydarzenia.