Co w świetlicy piszczy?

Rok szkolny jeszcze się nie skończył, a już okazał się niezwykle pracowity
i obfitujący w nowe wydarzenia i doświadczenia. Uczniowie i nauczyciele świetlicy w Szkole Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie kontynuują przygodę z programami edukacyjnymi „MegaMisja” i „Być jak Ignacy”, a także uczestniczą w nowym programie „Uniwersytet Dzieci w Klasie”.

Udział w „MegaMisji” zaowocował już nagrodami – w tym roku był to zestaw książek oraz przyborów plastycznych i papierniczych do wykorzystania na zajęciach. W ramach programu „Być jak Ignacy” powstało koło naukowe „Mali Naukowcy” – uczniowie zapoznają się z sylwetkami i dokonaniami Ignacego Łukasiewicza, Kazimierza Funka, Stanisławy Adamowiczowej, Jana Czochralskiego, Mieczysława Bekkera i Józefa Hoffmana. Realizowane programy są rozszerzeniem oferty edukacyjnej świetlicy i oprócz poszerzania wiedzy uczniów, mają również za zadanie rozwijanie ich zainteresowań.

Drugi rok z rzędu odbywają się również zajęcia czytelnicze Dyskusyjnego Klubu Książki z panią Magdą Kowalczuk z Miejskiej Biblioteki Publicznej. Uczniowie klas II, którzy uczęszczają do świetlicy, spotykają się raz
w miesiącu, aby poznawać książki z kanonu literatury dziecięcej, ćwiczyć umiejętność czytania oraz dyskutować na różne tematy i wykonywać prace plastyczne.

Udział w konkursie „Eko Challenge – Pokażcie, jak wasza szkoła może być eko” był okazją do współpracy nie tylko uczniów i nauczycieli świetlicy, ale również chóru szkolnego i jego prowadzącego pana Adama Wolańskiego, a także pana Jacka Zabłockiego, który nakręcił film. Przedstawiono w nim proekologiczne działania, jakie podejmuje szkoła i uczniowie w trosce o środowisko naturalne.

Sposobem do rozwijania współpracy świetlików, ćwiczenia logicznego myślenia i wspólnej zabawy był Europejski Tydzień Kodowania, który odbył się w ramach ogólnopolskiego programu „Uczymy dzieci Programować z EduSense”. Uczniowie zrealizowali 10 aktywności z wykorzystaniem maty do kodowania i photonów, a organizatorzy akcji docenili zaangażowanie uczestników nagrodami.

Po feriach rozpoczęto realizowanie zajęć w ramach V edycji Ogólnopolskiego Programu Uczymy Dzieci Programować. Dotychczasowo zrealizowane tematy to „Wesoły karnawał”, „Zima i zwierzęta”, „Dawno, dawno temu” i „Zwykłe niezwykłe kobiety”.
W świetlicy nie zabrakło również gości. Na specjalne zajęcia w ramach koła naukowego „Mali Naukowcy” przybyli rodzice wychowanków. Wspólnie wykonali proste doświadczenia i eksperymenty, a także wsparli akcję „Tulipany Mocy” poprzez wykonanie kolorowych tulipanów – symbolu charytatywnych działań fundacji „ProSalute”. Świetlicę odwiedził również pan dr inż. Tomasz Grześ z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. Opowiedział on uczniom o swojej pracy, a także zaprezentował mini komputer oraz przeprowadził eksperymenty z diodą.

W marcu zaproszeni zostali koledzy i koleżanki ze szkolnych zerówek. Wspólnie ze świetlikami przypomnieli sobie, jak dbać o higienę i zdrowie oraz zaśpiewali piosenkę pt. „Mydło lubi zabawę”. Do świetlicy zawitały także dzieci z sąsiadującego ze szkołą przedszkola „Słonecznego”. Czekały na nich „kosmiczne atrakcje” z okazji 547 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika – rozwiązywali zagadki, wykonali projekty rakiet, przeszli ćwiczenia sprawnościowe przygotowujące ich do wyprawy w kosmos.

Uczniów i nauczycieli świetlicy spotkała bardzo miła niespodzianka – wzięcie udziału w konkursie „Się gra, się ma… Bezpieczny Playroom” zaowocowało zajęciem III miejsca, tym samym gwarantując remont świetlicy. W ramach nagrody została wydzielona już część korytarza, która przemieni się strefę odpoczynku i bezpiecznej zabawy.

Społeczność świetlicy Szkoły Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie serdecznie dziękuje wszystkim głosującym w konkursie – bez Was nie dalibyśmy rady!

Autor: Joanna Arent, nauczyciel świetlicy, Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie

Co w świetlicy piszczy?

Zdjęcia: Joanna Piekarska, nauczyciel świetlicy, Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie

Skip to content