Nowinki z wasilkowskiej Biblioteki

Wystawa prac wasilkowskiego artysty Piotra Kotyńskiego

W piątek 27 sierpnia 2021 w siedzibie Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury w Wasilkowie odbyło się otwarcie wystawy niecodziennych prac Piotra Kotyńskiego, której współorganizatorem była nasza biblioteka.

Głównym narzędziem jakim posługuje się w swojej artystycznej działalności są najzwyklejsze zapałki, które pan Piotr zamienia w niesamowite, pełne życia obrazy.

W jego pracach często pojawiają się motywy sakralne – obrazy przedstawiające świętych czy świątynie, ale są też kobiece akty, portrety (np. Marylin Monroe czy Dama z Łasiczką), kwiaty czy oryginalne, abstrakcyjne wzory. Pan Piotr przy użyciu zapałek zdobi nawet meble i przestrzenie swojego domu.

Zapałki nie są jedynym materiałem jakiego używa do tworzenia swojej sztuki. Na obrazach można spotkać także produkty spożywcze takie jak różnego rodzaju kasza, makaron czy mak oraz kamienie, żwir, łuski szyszek.

Wystawa prac Piotra Kotyńskiego

Narodowe Czytanie 2021

W sobotę 4 września 2021 odbyła się 10. Jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie jak co roku włączyła się w ogólnopolską akcję.

Tegoroczną lekturą był dramat „Moralność Pani Dulskiej”, autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Wysłuchaliśmy również wykładu dr Barbary Olech – Dulszczyzna w nas i obok nas czyli o uniwersalności tragifarsy „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, który spotkał się z wielką atencją wszystkich uczestników wydarzenia. Serdecznie dziękujemy za przybliżenie nam życia, twórczości Gabrieli Zapolskiej i czasów w jakich powstał utwór. Uniwersalność dramatu potwierdziło wielkie zaangażowanie, a nawet radość wszystkich, którzy zechcieli zmierzyć się z jego lekturą.

Składamy serdeczne podziękowania, wszystkim którzy zechcieli włączyć się w tegoroczną akcję Narodowego Czytania. W szczególności dziękujemy Panu Burmistrzowi Adrianowi Łuckiewiczowi, Dyrekcji, Pani Małgorzacie Rokickiej-Szymańskiej Kierownik Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego, nauczycielom oraz uczniom szkół podstawowych w Wasilkowie i Studziankach oraz mieszkańcom.

Dziękujemy również Kwiaciarni Karolina w Wasilkowie za piękne udekorowanie sali.

Narodowe Czytanie 2021

Spotkanie autorskie z Marzeną Żurek w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki

We wtorek 21 września w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Marzeną Żurek – doradcą i edukatorem żywieniowym, pedagogiem, promotorką zdrowego stylu życia oraz autorką książek „Dieta dorosłego człowieka” oraz „Żywieniowe przygody Tobiego, kotka psotliwego”.

Spotkanie ph. „Tobi uczy, Tobi bawi, zdrowia mądrość Wam wyjawi. W kuchni też poszalejemy, pyszności przygotujemy!” przyniosło uczestnikom dużą dawkę wiedzy o zdrowej, urozmaiconej diecie, składnikach odżywczych zawartych w różnych produktach oraz odpowiednim rozplanowaniu posiłków w ciągu dnia. Młodzież obecna na spotkaniu miała okazję przygotować także owocową pizzę na czekoladowym spodzie w swoim własnym wydaniu. Było zdrowo, ciekawie i bardzo smacznie.

Spotkanie autorskie zorganizowano we współpracy z Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Biblioteką Publiczną Powiatu Białostockiego w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Spotkanie autorskie Marzeną Żurek

Spotkanie autorskie z Tanyą Valko

23 września w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Tanyą Valko pt. „Polki w bliskowschodnim świecie bogactwa i nędzy, miłości i nienawiści w twórczości Tanyi Valko”.

Tanya Valko to pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Libii, a następnie długoletnią asystentką ambasadorów RP. Jest autorką 20 książek, spośród których największą popularnością cieszy się „Arabska saga”, licząca 11 tomów. W roku 2021 ukazała się najnowsza część sagi pt. „Arabska Żydówka”.

Autorka opowiedziała o swoich przeżyciach w krajach arabskich, w których zamieszkiwała przez ponad 20 lat, nawiązując także do historii i bohaterów swoich książek, zapowiadając kolejne tomy bestsellerowej „Arabskiej sagi”.

Spotkanie autorskie zorganizowano we współpracy z Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Spotkanie autorskie z Tanyą Valko

Kolejne sukcesy DKK

22 września w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku odbyło się hybrydowe szkolenie moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki oraz zainteresowanych bibliotekarzy ph. „Wokół książki nietypowej”.  Bardzo miło nam poinformować, że podczas szkolenia  Dyskusyjny Klub Książki  dla dzieci i młodzieży działający w naszej bibliotece otrzymał kolejne wyróżnienie w konkursie „DKK ma głos, czyli kreatywny potencjał klubów”.

Dziękujemy naszym wspaniałym klubowiczom ze Szkoły Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie oraz z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Studziankach. Czekamy na kolejne rozmowy o książkach.

Kolejny sukces DKK

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie

Skip to content