Sprzątanie Świata 2021 w Szkole Filialnej w Sochoniach

Uczniowie klas: 0, I, II i III Szkoły Filialnej w Sochoniach uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata Polska 2021” pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”.

Głównym celem akcji „Sprzątanie Świata” jest rozbudzenie świadomości ekologicznej dzieci i odpowiedzialności za środowisko naturalne. To także zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska. Z roku na rok rośnie ilość wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych. Odpady te należy segregować, aby mogły być poddane recyklingowi i otrzymać „drugie życie” zamiast trafić na wysypisko śmieci. Głównie są to butelki PET po napojach, słomki, kubki, jednorazowe sztućce plastikowe opakowania kartonowe tzw. tetrapaki oraz jednorazowe reklamówki, z tych ostatnich tak naprawdę możemy i powinniśmy zrezygnować zastępując ich materiałowymi torbami wielokrotnego użytku.

Po zapoznaniu się z ideą akcji dzieci  pozytywnie zmotywowane i zaopatrzone w worki na śmieci i jednorazowe rękawice, wyruszyły w teren. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie. Zebraliśmy śmieci z najbliższej okolicy szkoły w Sochoniach, lasu i pobliskich ulic. Były to głównie: papier, plastik (różnego rodzaju i wielkości torebki, butelki) i puszki aluminiowe. Worki ze śmieciami zostały zebrane w wyznaczonym miejscu.

Uczniowie uczestniczyli także w warsztatach ekologicznych na temat Sprzątania Świata oraz na temat programu edukacyjnego „Działalność bobra dla klimatu dobra” zorganizowanych we współpracy z edukatorem Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej panią Ewą Kraśnicką. Dzieci wykonały również piękną pracę plastyczną. Podczas pracy wykazały się wspaniałymi pomysłami. Świetlica szkolna także przyłączyła się do akcji Sprzątania Świata. Dzieci na zajęciach świetlicowych utrwaliły zasady recyklingu, poznały informacje o odpadach niebezpiecznych oraz jak z nimi postępować. Poznały także czas rozkładu wielu odpadów.

Uczestnicy tegorocznej akcji Sprzątania Świata wyrazili nadzieję, że ich praca nie pójdzie na marne. Ziemia to nasz wspólny dom, o który powinniśmy wszyscy bez wyjątku dbać. Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji za wspólną pracę i miło spędzony czas.

Źródło: Szkoła Filialna w Sochoniach

Skip to content