„Beton” – spektakl w ramach programu Teatr Polska

Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie po raz kolejny bierze udział w programie TEATR POLSKA . W związku z tym zapraszamy na spektakl Teatru Miniatura pt.: „Beton”. Sztuka będzie wystawiona 2 września 2023 roku o godzinie 18:00 w Słonecznej Sali Widowiskowej przy ulicy Polnej 1/4.

Bilety w cenie 20 złotych można nabyć pod adresem tutaj.

Spektakl jest adaptacją nagradzanej powieści Moniki Milewskiej „Latawiec z betonu”. Opowiada o inżynierze, twórcy najdłuższego gdańskiego falowca. Ten orędownik komunizmu, megaloman-donosiciel i oportunista odkrywa zadziwiającą właściwość własnego dzieła: falowiec zakrzywia czas, pozwalając na podróże w przyszłość.

Już nie tylko poznajemy specyfikę falowca i dane na jego temat. Jesteśmy również świadkami pełnego humoru obrazu epoki PRL-u, którego osobliwy budynek przy ul. Obrońców Wybrzeża w Gdańsku jest przykładem. Falowiec staje się Polską w pigułce, głosem mieszkańców budynku nie tylko o perle architektury socjalizmu, ale też o Polsce, w której żyją. – Łukasz Rudziński, trojmiasto.pl

TWÓRCY:

adaptacja i reżyseria: Michał Derlatka

animacje i multimedia: Sebastian Łukaszuk

muzyka: Sarapata Sound Workers

koncepcja scenografii i lalek: Wojciech Stachura

konsultacje konstrukcyjne scenografii: Beniamin Straszewski

reżyseria świateł: Maciej Iwańczyk

wykonanie: Wojciech Stachura

wykonanie piosenek: Marta Złakowska

głosy: Zofia Bartoś, Edyta Janusz-Ehrlich, Piotr Srebrowski

Wykonawca głównej roli i autor scenografii Wojciech Stachura otrzymał za ten spektakl wiele nagród, w tym trzy ogólnopolskie – nagrodę Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA dla najbardziej obiecującego aktora młodego pokolenia, nagrodę w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz nagrodę pierwszej edycji Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy Słupsk-Ustka 2022. Nagrodę tego festiwalu otrzymał także reżyser przedstawienia Michał Derlatka, który już wcześniej został wyróżniony za reżyserię „Betonu” Nagrodą Teatralną Miasta Gdańska za 2020 rok.

Po spektaklu zapraszamy publiczność na spotkanie z aktorem Wojciechem Stachurą, który opowie o teatrze formy, prezentując scenografię i rekwizyty ze spektaklu oraz demonstrując różne formy ich animacji. Uczestnicy będą mogli swobodnie w każdym momencie zadawać pytania lub próbować swoich sił w animacji różnych przedmiotów. Poznają, czym jest teatr formy, w jaki sposób można budować różnorodne znaki teatralne z zastosowaniem różnych form plastycznych czy lalkowych, jak można łączyć tradycyjne formy lalkowe z multimediami i innymi środkami wyrazu.

Miejski Teatr Miniatura to jedyny teatr lalkowy w Trójmieście. Realizują repertuar dla całej rodziny, angażując utalentowanych twórców z Pomorza, całego kraju i zagranicy. Co roku wystawiają blisko 300 spektakli, które ogląda ponad 55 tysięcy widzów. Powstają tam przedstawienia zarówno na podstawie klasyki, jak i współczesnej literatury dziecięcej i młodzieżowej dla widzów już od 1 roku życia. Miniatura podejmuje także działania nietypowe, jak np. produkcja detektywistycznego serialu teatralnego oraz działania mające na celu wyjście w przestrzeń publiczną miasta, m.in. spektakle plenerowe. Repertuar teatru dopełniają liczne wydarzenia towarzyszące premierom oraz powstające we współpracy z innymi instytucjami kultury, wydawnictwami i organizacjami pozarządowymi. Są to m.in. warsztaty rodzinne, spotkania otwarte, panele i debaty, kiermasze z książkami, festiwale lub przeglądy.

TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Celem programu jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Pokazy spektakli potrwają od 1 września do 30 listopada 2023 roku.

TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

www.e-teatr.pl

www.instytut-teatralny.pl

Skip to content