122 rocznica wybudowania szkoły w Studziankach

W tym roku minęła 122 rocznica wybudowania szkoły w Studziankach. Początki powstania szkoły sięgają XIX wieku, czasów zaboru rosyjskiego. Ruchoma, cerkiewno – parafialna, potem jako szkoła gramoty (ludowa, elementarna), została otwarta 21 lutego 1885 r.

Nauczycielka, regionalistka Mirosława Bezdziel od kilkunastu lat zbiera materiały do monografii szkoły. Odwiedziła wiele archiwum, spotkała się z dziesiątkami już wiekowych uczniów, którzy opowiadali o swoich szkolnych latach. Zebrała wiele dokumentów, zdjęć, pamiątek. Zrobiła kilkadziesiąt ankiet i wywiadów z byłymi nauczycielami i uczniami. Chce podzielić się wiedzą o historii szkoły. Miło będzie zobaczyć na zdjęciach z przed 90 lat swoich pradziadków, dziadków, rodziców, którzy często wyglądają jak nasi dzisiejsi uczniowie. Poznać dalsze losy uczniów i nauczycieli.

Na szkolnym strychu od jakiegoś czasu jest przygotowana przez nauczycielkę scenka starej klasy, gdzie są oryginalne pamiątki z przed dziesiątków lat. Jest tablica sięgająca czasów XIX wieku, ławki, umywalka, szafy, książki, gazety, pomoce szkolne. Są też wystawy fotograficzne, które przygotowane zastały w ramach projektu ,,Podzielmy się historią znad Supraśli i Sokołdy” Stowarzyszenia Uroczysko.
Wystawy pod tytułem ,,Nasi dziadkowie w szkolnych mundurkach” , „Miejsca i ludzie”, „Ludzie”, „Dzieciństwo”,  „100 lat Niepodległej”, „Śluby” dotyczyły historii naszej szkoły.

Wiadomości z historii naszej szkoły będą cyklicznie ukazywać się na naszym szkolnym Facebooku i stronie.

122 rocznica wybudowania szkoły w Studziankach

Autor: Anna Gryko