100 lecie Bitwy Warszawskiej oczami uczestników OSiW

Bitwa Warszawska jest jednym z najważniejszych wydarzeń w wojnie polsko- bolszewickiej. Zadecydowała ona o zachowaniu niepodległości przez Polskę oraz przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. Zdaniem Edgara D’Abernon znamiennego brytyjskiego polityka, dyplomaty i pisarza była to 18 z przełomowych bitew w historii całego świata.

Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania chcąc uczcić zbliżającą się 100 rocznicę tak ważnego wydarzenia przygotowali prace plastyczne ukazujące Bitwę Warszawską oraz Bój pod Paprocią i Pęchratką.

„Cud nad Wisłą”- historia walki polskich żołnierzy znany jest na całym świecie, natomiast historia Boju pod Paprocią i Pęchratką, który został stoczony 4 sierpnia 1920 r., przekazywana jest z pokolenia na pokolenie w domowych pieleszach mieszkańców regionu.
W hołdzie poległym w walce pod Paprocią powstała jedna z prac konkursowych przedstawiająca rozmieszczenie ochotniczych sił polskich mających za zadanie zatrzymanie nieprzyjaciela w dotarciu do Warszawy.

100 lecie Bitwy Warszawskiej

Autor/zdjęcia: Elżbieta Kochanowicz-Klej- st. wychowawca OSiW. Barbara Malicka- st. Wychowawca OSiW