Wesele Kultur – inscenizacja i wernisaż starych fotografii

W niedzielę 10 września 2023 roku w Wasilkowie odbędzie się finał projektu „Wesele Kultur”. Zadanie ma na celu przypomnienie tradycji obrzędowych związanych ze ślubem i weselem w naszym regionie. W ramach projektu uczestnicy biorą udział w warsztatach śpiewu, wyplatania wianków oraz tworzenia tradycyjnych ozdób. Finałem będzie inscenizacja wesela do której można dołączyć oraz wystawa monideł i archiwalnych zdjęć ślubnych. Początek wydarzenia o godzinie 17:00.

Z racji dwóch przodujących wyznań na tym terenie – prawosławia i katolicyzmu – powstało wiele ciekawych i zaskakujących tradycji. Dwie grupy wyznaniowe żyją i przenikają się wzajemnie w pełnej symbiozie i niezauważalnej już różnicy kulturowej. Nikogo tu nie dziwią dwuwyznaniowe śluby i wesela, choć dla wielu społeczności z innych terenów nadal jest to coś niebywałego. Nawet dla współczesnych mieszkańców naszego regionu niektóre dawne tradycje, które wyrosły z wielokulturowości zdają się być dziś nieznajome.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tradycyjnym śpiewem muzyką, tańcem oraz obrzędowością Podlasia, na warsztaty wokół zwyczajów weselnych, które poprowadzi Kapela Batareja (Mateusz Tymura, Magdalena Dąbrowska, Zbigniew Rusiłowicz, Julita Charytoniuk). Odbędą się one w dniach 9-10 września 2024 w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie.

W inscenizacji mogą wziąć udział młodzież od 13 roku życia oraz osoby dorosłe. Liczba miejsc w warsztatach jest ograniczona. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zajęcia odbywają się w jednej grupie podczas czterech spotkań warsztatowych zgodnie z planem warsztatów. Więcej informacji i formularz zapisu znajduje się na stronie moakwasilkow.pl tutaj.

Osoby, które nie chcą brać czynnego udziału w wydarzeniu mogą być widownią podczas finału projektu, którym będzie inscenizacja prawosławno-katolickiego wesela oraz wernisaż wystawy archiwalnych zdjęć ślubnych i monideł mieszkańców Wasilkowa. Odbędzie się on w niedzielę 10 września 2023 roku o godzinie 17:00 przed Miejskim Ośrodkiem Animacji Kultury w Wasilkowie (ul. Żurawia 13). Wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023.

Skip to content