Szachowe zmagania w MOAK-u

W  niedzielę 26 czerwca  w siedzibie Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury w Wasilkowie odbył się I Otwarty Turniej o Puchar Burmistrza Wasilkowa. W turnieju wzięło udział łącznie 34 zawodników i zawodniczek (23 mężczyzn i 11 kobiet).

Zwycięzcą całego turnieju został Białostoczanin – Kazimierz Strojek. Najstarszy 85. letni uczestnik Wiktor Szydłowski Zawody ukończył na 2 miejscu.  Najlepszym Juniorem do lat 15. okazał się Michał Małaszkiewicz, który w generalnej klasyfikacji uplasował się na 3 miejscu. Najlepszym zawodnikiem Gminy Wasilków został Andrzej Załęski ze wsi Jurowce, który turniej ukończył na 5. miejscu. Najlepszą kobitą turnieju okazała się Bogumiła Zdrodowska zajmując 8. miejsce.

Zawody rozegrano na dystansie dziewięciu rund systemem szwajcarskim. W systemie tym każdy zawodnik rozgrywa 9 partii. W pierwszej rundzie zawodnicy kojarzeni są według rozstawienia rankingowego. Przykładowo przy czterdziestu zawodnikach 1-szy rozstawiony szachista gra z nr-em 21, drugi na liście startowej z dwudziestym drugim itd. W kolejnych rundach zawodnicy kojarzeni są wg zdobytych dotychczas punktów co sprawia, że po trzech/czterech rundach każdy ma już przeciwnika na zbliżonym do siebie poziomie gry. Tempo gry było ustalone na 12 min na zawodnika oraz 5 sekund bonusu za każde posunięcie. Wybór tak specyficznego tempa przez sędziego podyktowany był sentymentem do szachów, w których czas nie płynie tak nieubłaganie szybko. W sumie dało to każdemu z zawodników po 15 minut. Po każdej z partii zawodnikom przyznaje się punkty: 1 za zwycięstwo, 0,5 za remis oraz 1 za przegraną). Najlepsi gracze uzyskali 7 punktów.

Najlepsi w klasyfikacji ogólnej oraz junior do lat 15-tu zdobyli puchary, zaś pierwsza trójka w obu kategoriach medale. Najmłodszy i najstarszy zawodnik otrzymali pamiątkowe statuetki. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz większość miód na osłodę. Wśród nagród były tez vouchery na lody, koszulki z wasilkowskim łosiem, a najlepszym vouchery na zakupy w szachowym sklepie internetowym. Turniej sędziował Łukasz Stasienko, który także prowadzi zajęcia szachowe w MOAK-u dzieciom do lat 15-tu oraz Sobotnie Wieczory Szachowe przy Żurawiej 13 wszystkim chętnym.

Serdeczne podziękowania należą  się osobom i instytucjom, które zaangażowały się w organizację tego turnieju:. animatorom MOAK-u, sponsorom- panu Andrzejowi Semeniukowi za zdrowe i smaczne miody z miejscowej pasieki, panu Piotrowi Kotowiczowi- za vouchery na lody oraz Burmistrzowi Wasilkowa Adrianowi Łuckiewiczowi za obecność nie tylko na rozpoczęciu i zakończeniu turnieju, ale też za aktywny w nim udział.  Podziękowania należą się także pani Izabeli Dąbrowskiej- dyrektorce Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy za użyczenie sprzętu szachowego .