Babie lato w Skansenie

BABIE LATO W SKANSENIE Jeśli ktoś zapomniał, „jak to ze lnem było”, jest okazja by sobie przypomnieć. Ta cenniejsza niż złoto roślina będzie tematem „Babiego lata w skansenie”. Ci, którzy do nas przyjadą, dowiedzą się, jak z ziaren rodzi się surowiec do wytwarzania tkanin, zobaczą jego tradycyjną obróbkę, własnoręcznie wykonają lnianą zabawkę. 

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zaprasza od 23 do 27 września w godzinach: 9.00-14.00.

„Babie lato w skansenie” jest imprezą cykliczną, którą Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej organizuje rokrocznie na powitanie jesieni. To spotkanie z tradycją organizowane z myślą o dzieciach i młodzieży ze szkół, i przedszkoli. Tym razem głównym bohaterem będzie len.

O lnie, jego wartości i zastosowaniu, pięknie napisała Maria Konopnicka i właśnie jej bajkę „Jak to ze lnem było” można będzie usłyszeć na zajęciach w skansenie. Usłyszeć w mistrzowskim wykonaniu! Przekazania i interpretacji słów poetki podjął się Mateusz Tymura – znany białostocki aktor, reżyser teatralny i muzyk.
Bajka Marii Konopnickiej ma ponad sto lat. Opisana w niej tradycyjna obróbka lnu to zajęcie mało już dziś popularne, ale na szczęście, nie przez wszystkich zapomniane. Maria Zawadzka i Helena Litwińczuk potrafią z wysuszonych łodyg wyczarować przędzę i w trakcie „Babiego lata w skansenie” pokażą jak to się robi.

Źródło: PMKL w Wasilkowie

Będzie też pokaz tkania na krosnach i prezentacja lnianych przedmiotów z kolekcji Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej: ręczników, elementów stroju ludowego, jak damskie i męskie koszule czy fartuchy. Wszystko to jest gwarancją zdobycia solidnej porcji wiedzy i niezapomnianych wrażeń, a pamiątką z tegorocznego „Babiego lata w skansenie”, którą każdy uczestnik zabierze ze sobą do domu, będzie lniana zabawka, własnoręcznie wykonana podczas warsztatów.

Stałym bywalcom nie trzeba przypominać, że na wycieczkę do skansenu zawsze warto zabrać ze sobą jedzenie. Na chętnych, jak zwykle, będzie czekać ognisko.

„Babie lato w skansenie”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: 23-27 września 2019 r.
godz.: 9.00 -14.00
Koszt: 17 zł/os.
Zapisy:
tel.: 509 336 816 lub 85 743 60 82 w. 24
e-mail: edukacja@pmkl.pl


Źródło: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie