Zapomniana historia

8 października uczestnicy OSiW OHP z Wasilkowa  w ramach realizacji innowacji ”Zapomniana historia” wraz z wychowawcą Barbarą Czajkowską i panią kierownik internatu M. Hakało podjęli się renowacji grobowców  nieznanych żołnierzy w miejscowości Skłody Borowe w woj. podlaskim.

W listopadzie obchodzimy trzy ważne święta: Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny i Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Realizacja innowacji to okazja do uświadomienia młodzieży, co oznacza słowo patriotyzm. Uczestnicy uporządkowali  zaniedbany grób nieznanego żołnierza, pomalowali krzyż  oraz z wielkim zaangażowaniem sprzątali mogiły zbiorowe poległych w walce za Ojczyznę ludzi. Młodzi ludzie  zapalili  znicze i pomodlili  się w intencji zmarłych żołnierzy.

Wyjazd to żywa lekcja historii. Oprócz akcentu historycznego młodzież z wychowawcami została zaproszona na poczęstunek przygotowany przez miejscowe  Koło Gospodyń  Wiejskich. Była ciepła zupa, pyszne kanapki z regionalnymi wędlinami  i  własnoręcznie pieczone ciasteczka. To była też doskonała okazja do integracji z lokalnym środowiskiem. Już pojawiły się pomysły na dalszą współpracę.

Zapomniana historia


Autor/ zdjęcia: – Barbara Czajkowska – wychowawca OSiW, M. Hakało- kierownik internatu