„Z kulturą mi do twarzy – realizacja projektu międzynarodowego w Przedszkolu „Słonecznym”

Najstarsza grupa dzieci pięcioletnich Przedszkola Słonecznego w Wasilkowie realizuje w tym roku szkolnym Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Z kulturą mi do twarzy- II edycja”.

Autorem projektu jest Przedszkole Niepubliczne Piastuś z Inowrocławia. Patronat honorowy nad projektem objęli Minister Edukacji i Nauki, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Starosta Inowrocławski, Prezydent Miasta Inowrocławia, Wójt Gminy Inowrocław, wydawnictwo Bliżej Przedszkola oraz Program Kraina Muzyki.

Głównym celem projektu jest promowanie kultury wysokiej i wartości wśród dzieci i młodzieży. Jest on zgodny z kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/22. W tym roku do udziału w projekcie zgłosiło się prawie 3000 placówek z całej Polski oraz szkoły z Litwy, Ukrainy, Niemiec, Kanady, Szkocji i Wielkiej Brytanii. Łącznie bierze w nim udział prawie 200 000 dzieci i ponad 13 000 nauczycieli.  

Projekt w przedszkolu jest realizowany od 4 października i skończy się 31 maja. Koordynatorem jest pani Justyna, a nauczycielem realizującym pani Marta oraz dzieci z grupy V. Aby uzyskać certyfikat uczestnictwa przedszkolaki muszą zrealizować co najmniej 20 zadań z czterech modułów. W każdym poruszana jest inna tematyka.

I „W krainie muz” poświęcony jest kulturze wyrażanej za pomocą sztuki (malarstwo, muzyka, rzeźba, teatr, architektura i kino).

II „Tu jest moje miejsce” zawiera zadania związane z kulturą regionu.

III moduł „Kocham, lubię, szanuję” promuje kulturę społeczną i wartości, natomiast ostatni „Kultury świata” przybliży dzieciom bogactwo cywilizacyjne Starożytnego Rzymu, Grecji czy Chin. Dzieci chętnie przystępują do realizacji zadań, m.in włączyły się w kampanię społeczną Pola nadziei  Fundacji „Pomóż im” oraz wzięły udział w akcji charytatywnej „Akcja karteczkowa dla Meli -spełniamy marzenia” przy współpracy  z Kreatywny Wasilków.

Podczas spacerów odkrywają uroki swojego miasta. Nieodzownym elementem realizacji projektu są zajęcia muzyczne i plastyczne, których w przedszkolu nie brakuje. Dzieci miały  okazję spotkać się z misjonarzami z Kenii i Tanzanii, którzy przybliżyli im kulturę Afryki oraz potrzeby niesienia pomocy potrzebującym. Jeszcze wiele przygód przed nami podczas realizacji projektu i z pewnością nie będzie to zmarnowany czas.


Autor: Justyna Wiszniewska

Skip to content