Wyjazd uczniów SP 1 do Bułgarii w ramach programu Erasmus + KA229

W dniach 16-21 lutego br., odbył się wyjazd do stolicy Bułgarii, Sofii, w ramach programu Erasmus + KA229. W mobilności wzięło udział 2 nauczycieli oraz 6 uczniów klas 8. Na lotnisku przyjęto nas bardzo ciepło.

Pierwszego dnia odbyły się uroczystości w szkole, ćwiczenia integrujące uczniów z Polski, Bułgarii, Włoch, Turcji i Rumunii oraz prezentacje przygotowanych przez międzynarodowe drużyny filmów. Drugiego dnia pobytu odbyła się wycieczka po Sofii. Zobaczyliśmy atrakcje turystyczne stolicy Bułgarii, spuściznę kulturową i religijną. Wieczorem odbyły się pokazy folklorystyczne z rytmicznymi pieśniami i tradycyjnymi tańcami oraz degustacja potraw tutejszej kuchni.

Odwiedziliśmy też Narodowe Muzeum Historii, gdzie zobaczyliśmy dziedzictwo kulturowe, jakie zostawili Bułgarom Trakowie, pierwsi mieszkańcy tych terenów. 

Jednym z ważniejszych punktów była wizyta w Nu Boyana Studio, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć, w jaki sposób kręcone są filmy, zajrzeć na plany filmowe i zrozumieć niektóre sztuczki reżyserskie.

Wspaniałym doświadczeniem było również to, że mogliśmy znaleźć się w wielu zakątkach świata, tak naprawdę przechodząc z planu na plan. Czwartkowa deszczowa pogoda nie przeszkodziła uczestnikom programu w wyprawie w góry i zwiedzeniu Monastyru Rilskiego, symbolu bułgarskiego oporu przeciwko tureckiemu panowaniu. Świątynia jest również symbolem odrodzenia narodowego.

Kolejnym punktem wyprawy była wizyta w bułgarskim etnograficznym domku Gorno Dragilishte, gdzie odkrywaliśmy narodowe tradycje, pieśni i tańce, przymierzaliśmy bułgarskie stroje regionalne, uczyliśmy się wyrabiać ciasto na banicę oraz masę cukrową na regionalne słodkości. Zaprezentowano nam również sposób wyplatania biało-czerwonej martenicy symbolizującej szczęście i zdrowie.

Ostatniego dnia pobytu uczniowie i nauczyciele pracowali w międzynarodowych zespołach nad projektem, ustalając szczegóły zadań do wykonania na kolejną wizytę oraz obserwowali lekcje z użyciem okularów VR, dramy i aplikacji do tworzenia krótkich filmów. Wisienką na torcie była międzynarodowa dyskoteka, podczas której uczniowie i nauczyciele bawili się w rytmach muzyki z krajów partnerskich.


Autor: E.G.