Wolontariusze z Koła Caritas pamiętają o zapomnianych mogiłach

„Klękam z wiankiem i lampką”, tak pisał w jednym ze swoich wierszy ks. Jan Twardowski. Od pięciu lat przywołujemy te słowa na spotkaniach Szkolnego Koła Caritas, planując październikową akcję porządkowania grobów. Pamiętamy, że są na naszym cmentarzu i takie mogiły, przed którymi już nikt nie uklęknie. Są też i takie, o które nie ma kto zadbać.

Sobotnie, deszczowe i zimne przedpołudnie 22.10.2022r. czterdzieścioro  dwoje wolontariuszy SKC z naszej szkoły spędziło na cmentarzu wraz z opiekunami – p. Krzysztofem, p. Elżbietą, p. Joanną  i p. Marcinem.  Wspólnie zadbaliśmy o mogiły pomordowanych w czasie II Wojny Światowej oraz o te bezimienne, porośnięte mchem i zupełnie zapomniane. Pamiętaliśmy też o grobie ks. Antoniego Gajlewicza,  ks. Wacława Rabczyńskiego i p. Jadwigi Kaliszowej z domu Buzalskiej – nauczycielki tajnego nauczania. W strugach deszczu zagrabiliśmy też teren wokół zabytkowych figur.

Przedstawiciele klas: VIIIa, VIIIb, VIIId, VIIIe, VIIIF, VIIa, VIIb oraz młody wolontariusz z Białegostoku – Janek, wycinali gałęzie, grabili liście, czyścili płyty nagrobne i porządkowali teren wokół kilku mogił, aby później zapalić symboliczne znicze. W przyszłym tygodniu położymy też, wykonane w ramach działań wolontaryjnych, stroiki oraz zapalimy znicze.

Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie wiedzą, że pamięć o zmarłych wpisuje się w życie każdego człowieka, dlatego z wielkim zapałem wykonują swoje zadanie, przygotowując się do listopadowych dni zadumy.  Jak co roku wpisujemy się w ogólnopolską akcję Szkoła Pamięta.

Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas

Autor: Elżbieta Jagiełło

Skip to content