Wernisaż wystawy – Rekonstrukcje Ubiorów Dziecięcych w Muzeum Wnętrz Pałacowych w ChoroszczyREKONSTRUKCJE UBIORÓW DZIECIĘCYCH OD XVII DO XIX WIEKU Wernisaż wystawy odbędzie się 4 czerwca 2021 r. o godz. 14.00
w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.

Jedwabne wamsy, aksamitne szustokory, żupany, sukieneczki na rogówce, krynolinie, tiurniurze, czepeczki, buciki… to wszystko będzie można zobaczyć już od 4 czerwca 2021 r. na niezwykłej wystawie rekonstrukcji ubiorów dziecięcych w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy! Odwiedzający ekspozycję będą mogli podziwiać wiernie odtworzone ubiory dziecięce, ilustrujące zmieniające się style, upodobania i tendencje modowe na przestrzeni trzech stuleci.

Wystawa jest efektem konkursu Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku organizowanego w ramach projektu Wilanów dla młodych talentów w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, autorstwa pani Marii Zielińskiej. 

Było to wielkie wyzwanie dla młodych ludzi, wymagające od nich nie tylko wyobraźni i sprawności warsztatowej, ale również żmudnej analizy utrwalonych na portretach ubiorów i poszukiwania cennych szczegółów w zachowanych muzealnych zabytkach. Młodzi ludzie doskonale wywiązali się z tego niełatwego zadania. Odtworzyli ubiory z wyczuciem norm estetycznych trzech epok dzięki celnemu doborowi tkanin i dodatków oraz wielkiej dbałości o detal i wykończenie, nie wspominając o wiernym nawiązaniu do pierwowzorów.

Wystawie towarzyszy katalog Dziecko i jego świat. Publikacja jest dziełem popularnonaukowym. Przedstawione tu bogate tło historyczne wprowadza w klimat poszczególnych epok, ich obyczajów i niuansów modowych. Składają się na nią obszerne artykuły opatrzone przypisami, napisane przez pasjonatów i specjalistów w dziedzinie archeologii, historii, historii sztuki oraz historii mody i kultury materialnej. Przeczytamy tu m.in. o: sztuce babienia, biżuterii dziecięcej, meblach dla dzieci, historii edukacji, o zabawach i zabawkach. Znajdziemy wypowiedzi ekspertów o ubiorach dziecięcych, informacje o tkaninach, krojach, konstrukcji ubiorów, dodatkach i ozdobach. A wszystko to można zobaczyć na licznych ilustracjach – portretach, rysunkach, dawnych fotografiach zarówno ze zborów polskich, jak i obcych.

Dla miłośników krawiectwa historycznego interesujący będzie rozdział opisujący krok po kroku rekonstrukcję osiemnastowiecznego czepka dziecięcego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Zaprezentowane są tu również prace eksponowane na czasowej pokonkursowej wystawie pt. „Rekonstrukcje ubiorów dziecięcych od XVII do XIX wieku” w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Każda rekonstrukcja opisana jest komentarzem przez autora pracy i zilustrowana przez wybitną fotograf Olgę Skoczylas. Jako dopełnienie pokonkursowej wystawy publikacja ta ma wkład w poszerzenie wiedzy o świecie dziecka i ubiorach dziecięcych na przestrzeni trzech stuleci.

Wystawa prezentowana od 4 czerwca do 30 sierpnia 2021 r.

Organizatorzy:

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Patroni medialni:

TVP 3 Białystok

Polskie Radio Białystok

Wrota Podlasia

Muzeum Podlaskie w Białymstoku jest Instytucją Kultury Województwa Podlaskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wernisaż wystawy Rekonstrukcje Ubiorów Dziecięcych

Źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Skip to content