Wernisaż wystawy prac Aleksandra Szturmana

Kolory podróży. Malarstwo Aleksandra Szturmana (1869-1944)

Wystawa czynna od 11 maja do 29 sierpnia 2021 r.

Wernisaż wystawy: 28 maja 2021 r. godz. 17:00

w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim,

Ratusz, ul. Mickiewicza 45

Kurator wystawy: Katarzyna Malinowska

Współpraca: Katarzyna Sołub, Jerzy Sołub

Aleksander Szturman nazywany jest malarzem kolorystą. Szczególnie wrażliwy na barwę, operował nią w niezwykle szerokiej skali, szukając wciąż nowych środków wyrazu. Poszukiwał doznań estetycznych w ruchu, zmienności pór dnia i wibracji barw. Chętnie pracował w plenerze, skąd czerpał inspiracje. Portretował przede wszystkim włoskie miasta – Sienę, Asyż, Wenecję czy Orvieto. Potrafił zanurzyć się w krajobrazie, a potem zamknąć go w niewielkim kawałku materii, łącząc przy tym z powodzeniem świat przyrody i artystycznej kreacji.

Tematem przewodnim ekspozycji są podróże artysty do najciekawszych miejsc Europy. Wiadomo, że miały one charakter długotrwały i dość częsty. Przeważnie malarz wyruszał na wojaże spontanicznie, w czasie przerw świątecznych oraz wakacyjnych na wileńskiej uczelni. Tak o jego wyprawach pisał przyjaciel, Arkadij Ryłow: „Był to miły, dobry kolega, który wiele widział i świetnie znał sztukę zachodnioeuropejską. To wprost niepojęte, jak ten biedak, mając w kieszeni zaledwie 150 rubli zdobyte za sprzedany obraz, potrafił odbyć podróż do Wenecji, stamtąd do Belgii i Holandii”[1].

W Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim można zobaczyć około czterdziestu najlepszych prac Aleksandra Szturmana wykonanych w różnych okresach jego działalności artystycznej.

Patroni medialni:

Polskie Radio Białystok

Wrota Podlasia

Kurier Poranny

Nowiny Podlaskie


Wernisaż wystawy prac A. Szturmana

[1] I. Kołoszyńska, Zespół prac Aleksandra Szturmana w Muzeum Narodowym w Warszawie, t. XVII: Rocznik Muzeum Narodowego w Warszawie, red. S. Lorenz, K. Michałowski, Warszawa 1973, s. 400.


Źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Skip to content