URSUS wypiera KONIA

URSUS WYPIERA KONIA „Mechanizacja rolnictwa na podlaskiej wsi” to nowa wystawa stała w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej poświęcona mechanizacji zbioru zbóż i traw w gospodarstwie rolnym na Podlasiu.

Pokazuje postęp, jaki dokonał się w tej dziedzinie w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Wśród zaprezentowanych we wnętrzu zabytkowej stodoły maszyn i urządzeń znalazły się między innymi: ciągnik Ursus C 330, silnik spalinowy do napędu maszyn rolniczych, grabie sprężynowe czy młocarnia. więcej

Źródło: FB PMKL w Wasilkowie

Po zakończeniu II wojny światowej na Podlasiu jeszcze długo dominowały narzędzia ręczne, a źródłem siły pociągowej były konie. Zmiany nadeszły pod koniec lat pięćdziesiątych, a ponieważ w Polsce Ludowej priorytetem dla władz były gospodarstwa państwowe, właśnie tam trafiała większość maszyn i urządzeń rolniczych. Mniej więcej dekadę później ze zdobyczy techniki zaczęli korzystać także rolnicy indywidualni.
Nowa wystawa stała w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej prezentuje maszyny, które weszły wówczas do użytku przy zbiorach zbóż i traw.

– Postanowiłem skupić się wyłącznie na prezentacji maszyn produkcji krajowej – mówi autor wystawy Hubert Czochański – to na przykład żniwiarka „Przodownica” z 1962 roku, w produkcji której specjalizowała się Fabryka Maszyn Żniwnych w Płocku, czy najbardziej okazały wśród eksponatów nie tylko ze względu na gabaryty, ale też stan zachowania, ciągnik Ursus C 330 z 1975 roku. Do  muzeum przyjechał z gospodarstwa w Radźkach niedaleko Narwi.

Na wystawie znalazły się także: młocarnia (maszyna służąca do oddzielania nasion zbóż od słomy) wyprodukowana w Sławieńskich Zakładach Przemysłu Terenowego w Darłowie, niezbędny przy sianokosach przetrząsacz widłowy z Pilskiego Przedsiębiorstwa Sprzętu Rolniczego w Pile, czy grabie sprężynowe z Fabryki Maszyn Rolniczych „Jawor”. Wszystkie trzy urządzenia trafiły do gospodarstw rolnych na Podlasiu pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.
Całość wystawy uzupełniają plansze z opisami zmian w konstrukcji maszyn i urządzeń rolniczych, a także grafiki pokazujące zasady ich działania.
Wystawę można oglądać w zabytkowej stodole z Redut wyremontowanej dzięki dotacji unijnej w ramach projektu „Rozbudowa Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w celu zachowania dziedzictwa kulturowego – podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu”.


Otwarcie wystawy „Mechanizacja rolnictwa na podlaskiej wsi” będzie miało miejsce 22 września 2019 r. o godzinie 12.00.



Źródło: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie

Skip to content