To co do płota moje, a za płotem już nie moje”-Matecznik w Wasilkowie

28 października 2022 roku w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury odbył się pokaz spektaklu „Matecznik”, który przygotował Teatr Łątek – Supraśl – najmniejszy teatr w Polsce. Matecznik to podróż do miejsc i historii z Podlasia, które odchodzi już do przeszłości.

Ożyło one dzięki fotografiom Wiktora Wołkowa oraz tekstom Edwarda Redlińskiego, które znalazły się w albumie fotograficznym pt. „Wołkow – Rzeka, droga, płoty, krowy, konie, stogi, wrony, bociany, drzewa, krzyże”. Napisy do albumu stworzył prof. Andrzej Strumiłło.

Z adaptacją albumu zmierzył się Krzysztof Zemło, który w oparciu o wydawnictwo przygotował scenariusz, wyreżyserował oraz został aktorem w Mateczniku. Do współpracy zaprosił artystki – Ewę Zemło – malarkę i scenografkę,  Agnieszkę Waszczeniuk – artystkę wizualną i video, która stworzyła animacje użyte w spektaklu oraz Anię Brodę, która przygotowała niesamowitą muzykę. W spektaklu wykorzystano różnego rodzaju techniki wyświetlania oraz formy cieniowe. Wyświetlane obrazy na specjalnie przygotowanych rekwizytach oraz scenografii dopełniały głębokie teksty wypowiadane przez aktora grającego na scenie.

Podczas spektaklu mogliśmy usłyszeć historię o wronach, koniu, drodze czy płocie. Na pierwszy rzut oka proste historie mają głębie i przekaz, który dotyka rzeczy ważnych. Potrafią wzruszyć widza i skłaniają go do refleksji.

Po spektaklu odbyło się spotkanie z Krzysztofem i Ewą Zemłami. Podczas niego opowiadali o swoich inspiracjach, pracy nad spektaklem, o tworzeniu teatru w swoim domu oraz o wspomnieniach, gdy jak studenci uczelni artystycznych mieszkali w Wasilkowie.

Spektakl Matecznik był wystawiany w ramach Programy Off Polska Instytutu Teatralnego, który wspiera niezależne teatry. Było to ostanie wystawienie sztuki w ramach programu, które było podsumowaniem projektu. Poza Wasilkowem Matecznik było można zobaczyć w Instytucie Teatru Przedmiotu w Policznej na  Scenie Lalkowej  im. Jana Wilkowskiego w Kwidzynie oraz w najmniejszym teatrze w Polsce – Teatrze Łątek Supraśl.

Matecznik w Wasilkowie

P.W.

Skip to content