Teatr Off w MOAK-u

W sobotę 27 listopada 2021 roku do Wasilkowa zawitała sztuka teatralna. W Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie odbył się pokaz monodramu pt. „Król i Błazen” w wykonaniu Walnego Teatru.

Sztuka przedstawiała rozmowę tytułowych postaci Króla i Błazna, która toczy się w obliczu śmierci królowej. Bohaterzy symbolicznie zmieniają się rolami, by móc powiedzieć to, czego im wcześniej nie wypadało powiedzieć. Jak się okazuje za wszystkie sznurki pociągała królowa, która nawet
w obliczu śmierci ma wpływ na rozwój wydarzeń, te zaś kończą się tragicznie – śmiercią Błazna.

Spektakl jest inspirowany dramatem Michela de Ghalderode „Eskurial” oraz fragmentami „Króla Leara” Szekspira. Niepowtarzalny klimat spektaklu budowała muzyka grana na żywo przez Witolda Brodę – znanego skrzypka, badacza tradycji ludowej oraz lidera Kapeli Brodów.

W spektaklu wykorzystano lalki wodne, które są niepowtarzalne w skali świata. Tworzy je autor spektaklu Adam Walny, który otworzył Instytut Teatru Przedmiotu znajdujący się na Podlasiu we wsi Policzna.

Ważną rolę odegrała scenografia, którą tworzyła otwarta trumna mieszczącą w sobie królową poruszająca postaciami Króla i Błazna.  Wasilków był jedną z sześciu miejscowości z całej Polski, w których wystawiono tę sztukę. Spektakl zrealizowano w ramach programu OFF POLSKA Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego realizowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie

Skip to content