Tajemnice Modrzewiowego Dworu

Noc Muzeów – „Tajemnice Modrzewiowego Dworu”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
18 maja 2019 r., godz. 19.00-22.00

Jakie tajemnice kryje dwustuletni dwór z Bobry Wielkiej? Jeśli ktoś chce je zbadać, powinien wybrać się 18 maja do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej i spędzić tam wieczór.
Termin nie jest przypadkowy. 18 maja to dzień, w którym instytucje kultury w całej Europie organizują u siebie Noc Muzeów.
Modrzewiowy dwór będzie czekał na zwiedzających od godz. 19.00 do 22.00.

Ta noc będzie niepowtarzalną okazją, by poznać fascynującą historię dworu z Bobry Wielkiej. Chcemy ją pokazać w przystępny i atrakcyjny sposób, dlatego, zamiast klasycznego wykładu, można będzie posłuchać literackiej opowieści o dawnych mieszkańcach, spisanej piórem Wandy Miłaszewskiej.

Pisarka była w Bobrze Wielkiej częstym gościem. Znała losy tego pięknego budynku. Wiedziała, kim byli kolejni właściciele majątku, czym się trudnili, kto ich odwiedzał, (a nierzadko były to ważne osobistości świata polityki czy kultury). Miłaszewska znała też legendy związane z tym miejscem. Jedną z nich (mrożącą krew w żyłach) przytoczyła w swojej powieści „Święty wiąz”, której fragmenty zabrzmią w trakcie Nocy Muzeów, w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.    

W przeszłość przeniesie zwiedzających także wystawa na parterze budynku. Mamy tam wnętrza dworskie urządzone tak, jak za czasów ostatnich właścicieli dworu z Bobry Wielkiej, rodziny Tomaszewskich. Meble, naczynia, czy pamiątki, to przedmioty z początku dwudziestego stulecia. Są wśród nich i takie (chociaż nie zachowało się ich wiele), które zdobiły te same wnętrza przed laty.
Wiemy o tym, dzięki Irenie Tomaszewskiej, która mieszkała w nich do drugiej wojny światowej. Po wojnie ostatnia właścicielka majątku z Bobry Wielkiej osiadła na drugim końcu Polski. W tym roku skończy 100 lat.

Podczas Nocy Muzeów można będzie napisać do niej, na starym papierze, list z życzeniami, a jeśli ktoś nie pił nigdy herbaty z samowara, którą Irena Tomaszewska, z całą pewnością, serwowała swoim gościom, będzie mógł się przekonać, jak smakuje.

Modrzewiowy dwór trafił do skansenu ponad trzydzieści lat temu. Dzięki temu nie podzielił smutnego losu wielu podobnych obiektów, które dawno zniknęły z krajobrazu Białostocczyzny. Jest jednym z najcenniejszych zabytków na terenie skansenu.
Dzięki projektowi: „Remont dworu z Bobry Wielkiej wraz z zagospodarowaniem wnętrz na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej”, zrealizowanemu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, zyskał nowe życie. Zupełnie inne.

Jego wnętrza, od piwnic po poddasze, wypełniają zabytkowe przedmioty. Do kogo należały? Jaka jest ich historia? Dwór z Bobry wielkiej wciąż kryje wiele tajemnic znanych tylko nielicznym!

Ciekawskich zapraszamy 18 maja 2019 r. do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
O godz. 19.00 i 20.30 po obydwu wystawach stałych (wnętrz dworskich i sztuki ludowej Podlasia) będą oprowadzać kuratorzy.

Mat. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Skip to content