Sprzątanie Świata 2020 w SF w Sochoniach

23 września br., uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie Szkoły Filialnej w Sochoniach uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata Polska 2020” pod hasłem „Rezygnuję, Redukuję, Segreguję”.

Głównym celem akcji „Sprzątanie Świata” jest rozbudzenie świadomości ekologicznej dzieci i odpowiedzialności za środowisko naturalne. To także zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska. Z roku na rok rośnie ilość wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych. Odpady te należy segregować, aby mogły być poddane recyklingowi i otrzymać „drugie życie” zamiast trafić na wysypisko śmieci. Głównie są to butelki PET po napojach, słomki, kubki, jednorazowe sztućce plastikowe opakowania kartonowe tzw. tetrapaki oraz jednorazowe reklamówki, z tych ostatnich tak naprawdę możemy i powinniśmy zrezygnować zastępując ich materiałowymi torbami wielokrotnego użytku.

W związku z pandemią COVID -19 tegoroczna akcja różniła się od poprzednich, z uwagi na panujące obostrzenia z tym związane. Na początku uczniowie klasy II i III uczestniczyli w warsztatach ekologicznych zorganizowanych wspólnie z edukatorem Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej panią Ewą Kraśnicką. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, podczas której zapoznali się z ideą akcji, a także wykonali wspólnie pracę techniczną „Niesamowity Kot” z butelek PET.

Uczniowie podczas warsztatów wykazali się wspaniałymi pomysłami. Następnie dzieci z klasy II i III pozytywnie zmotywowane i zaopatrzone w worki na śmieci oraz rękawice, wyruszyły w teren. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie. Zebraliśmy śmieci z najbliższej okolicy szkoły w Sochoniach i pobliskich ulic. Były to głównie: papier, plastik (różnego rodzaju i wielkości torebki, butelki) i puszki aluminiowe. Worki ze śmieciami zostały zebrane w wyznaczonym miejscu.

Uczestnicy tegorocznej akcji „Sprzątania Świata” wyrazili nadzieję, że ich praca nie pójdzie na marne. Ziemia to nasz wspólny dom, o który powinniśmy wszyscy bez wyjątku dbać.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji. 

Sprzątanie Świata w SF w Sochoniach

                                                     Organizator i autor: Bogumiła Sobieszuk