SP im. Króla Zygmunta Augusta w okresie pandemii

W Szkole Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie w klasach IV-VIII lekcje zdalne odbywały się już od pierwszych dni pandemii. Nauczyciele musieli wyjść z własnej strefy komfortu, musieli się wykazać elastycznością i kreatywnością, dobrać odpowiednie aplikacje i materiały interaktywne, aby zachęcić uczniów do aktywnego uczestniczenia w lekcjach, wszystko co na początku mogło wydawać się górą lodową szybko okazało się do przejścia.

Dokładnie trzy lata temu jeden z nauczycieli przystąpił do programu MIEE (Microsoft Innovative Educator Expert), program zrzeszający nauczycieli z całego świata (265 nauczyciel w Polsce oraz 9600 na całym świecie), którzy chcą zmian w edukacji, wprowadzając elementy technologii Microsoft do szkół.
Dzięki współpracy z firmą Microsoft szkoła uruchomiła pakiet Office 365, który okazał się jednym z najważniejszych narzędzi w pracy zdalnej, aplikacje takie jak Forms, Microsoft Teams, OneNote zastąpiły tablicę interaktywną i pomogły zwiększyć zainteresowanie uczniów podczas pracy na odległość. Dzięki MS Teams szkoła mogła kontynuować współpracę w ramach projektu Erasmus Plus “Take Chances, Keep Your Balance, Move On” wykonując kolejne działania.

Uczniowie projektowali loga, oraz plakaty firmy, prowadzonej w ramach projektu Erasmus Plus. Przeprowadzony został konkurs szkolny z języka angielskiego Vocabulary Master, który co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Bez problemów udało się przeprowadzić konkurs matematyczny Kangur. W klasach młodszych uczniowie nagrywali filmy, które na bieżąco były zamieszczane na stronie internetowej szkoły. Została uruchomiona Wirtualna Świetlica, gdzie były umieszczane ćwiczenia i zagadki skierowane do uczniów klas I-III. Powstał też Wirtualny Gabinet Pedagoga i Psychologa, w którym uczniowie mogli uzyskać pomoc lub porozmawiać z specjalistami na żywo, tak jak w prawdziwym gabinecie.
Praca nad dokumentacją w szkole, również odbywała się zdalnie. Nowoczesna szkoła to przede wszystkim relacje, wykorzystanie MS Teams umożliwiło podtrzymanie ich między uczniami, a prowadzenie zdalnych godzin wychowawczych dało szanse na podtrzymanie kontaktu pomiędzy nauczycielami i uczniami.

Praca w szkole uległa całkowitej zmianie, po powrocie do szkół we wrześniu elementy pracy zdalnej zostaną wykorzystywane w pracy z uczniami oraz dokumentacją szkolną.
Dzięki tak sprawnemu działaniu, otwartości nauczycieli, chęci zmian Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie otrzymała tytuł Szkoły w Chmurze Microsoft, który potwierdza, ogrom pracy wykonanej podczas nauki zdalnej w roku szkolnym 2019/2020.

Więcej o Szkole zmian, programie MIEE oraz pracy zdalnej można przeczytać w wywiadzie na blogu firmy Microsoft #microsoftmowi oraz portalu dziennika elektronicznego Librus, w którym brał udział nauczyciel języka angielskiego Pan Jacek Zabłocki.

https://news.microsoft.com/pl-pl/features/szkola-zmian-microsoftmowi/?fbclid=IwAR31wacYgzG82tyBmEWpkhV3IwBJgWFVJO4t7if1IO_KF5ImhkZVeqo-UnE

https://portal.librus.pl/szkola/artykuly/kompetencje-przyszlosci-sa-szansa-ruszyly-zapisy-do-programu-microsoft

SP im. Króla Zygmunta Augusta w WasilkowieŹródło: Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta w Wasilkowie