Przegląd wydarzeń z biblioteki

Straszny mróz? Nie w Studziankach

W ramach lekcji bibliotecznej pod koniec roku spotkaliśmy się w naszej filii w Studziankach z uczniami zerówki, aby porozmawiać o mrozie. Dzieci doskonale wiedziały jakich części garderoby nie powinno nam zabraknąć podczas mrozów oraz jak dbać o siebie podczas zimy, ale czy wiedziały, że mróz nie jedno ma oblicze?

Nawiązując do historii zaczerpniętej z czasopisma „Świerszczyk” dowiedzieliśmy się, że mróz potrafi być straszny, srogi, tęgi, a nawet trzaskający. Brzmi przerażająco? Wyjaśniliśmy sobie, że różne określenia mrozu są tylko przenośniami, których nie należy traktować dosłownie i poszukaliśmy jeszcze więcej różnych wyrazów, którymi pospolicie określa się mróz. Bo wszystko w naszym życiu zaczyna się od słów, także przygoda z czytaniem.

Porozmawialiśmy również o urokach, jakie niesie ze sobą zima i mroźna pogoda. Nowo poznane słownictwo utrwaliliśmy za pomocą wierszyka i pantomimy, a na koniec ozdobiliśmy papierowe czapki, szaliki i rękawiczki w oryginalne wzory, gwiazdki i cekiny. Mróz nam już nie straszny.

Straszny mróz, nie w Studziankach

Autor: A.Ł., Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie

Kolejna odsłona „Rozmów przy wspólnym stole”

W czwartek 17 stycznia spotkaliśmy się w naszej bibliotece na kolejnej dobrej rozmowie w ramach projektu „Rozmowy przy wspólnym stole”. Na spotkaniu gościliśmy koordynatorkę projektu z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, panią Karolinę, która przyjechała na nasze spotkanie prosto z Warszawy.

Tym razem skupiliśmy się na temacie smogu – spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 36 stanowią polskie miasta. Świadomość dotycząca dbania o czyste powietrze i środowisko wciąż wzrasta, jednak problem nadal pozostaje. Dlatego rozmawialiśmy m. in. o tym, co możemy zrobić, żeby zadbać o nasze lokalne środowisko i zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Nie zabrakło także akcentu dotyczącego mowy nienawiści. Przede wszystkim jednak nie zabrakło dialogu i wymiany zdań w sprzyjającej atmosferze.

Kolejne spotkania już wkrótce, na które serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, bez względu na wiek, płeć i przekonania. Pragniesz doznać dobrej rozmowy? To spotkanie jest dla Ciebie!

Rozmowy przy wspólnym stole

Autor: A.Ł., Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie

Biblioteka przyjacielem wędkarzy

Z końcem roku nasza biblioteka uhonorowana została przez Koło PZW w Wasilkowie wyjątkową statuetką. Wasilkowskiemu kołu dziękujemy za wyróżnienie i świetną współpracę. Życzymy wielu sukcesów, udanych połowów oraz owocnych spotkań w progach naszej biblioteki.

Biblioteka przyjacielem wędkarzy

Autor: A.Ł., Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie

Baśniowe ferie w bibliotece za nami

Minione ferie w naszej bibliotece upłynęły pod znakiem baśniowych motywów zaczerpniętych z popularnego zbioru baśni Braci Grimm oraz Hansa Christiana Andersena. Było ciekawie i inspirująco.

Pośród atrakcji przygotowanych przez bibliotekę znalazło się spotkanie z zawodową bajarką panią Edytą Poskrobko, zajęcia z papierowym teatrem Kamishibai, malowanie za pomocą rosnących farb, tworzenie karnawałowych masek weneckich oraz baśniowy bal karnawałowy prowadzony przez animatorkę Ewelkę-Rewelkę. Nie brakowało także zabaw integracyjnych i ruchowych, a także zajęć plastycznych z wykorzystaniem różnorodnych materiałów i technik.

Każdy dzień zajęć rozpoczynał się od wysłuchania baśni, które licznie zgromadzonym dzieciom czytali pracownicy biblioteki oraz pani dyrektor Elżbieta Kisło. Nad całością zajęć czuwała nasza biblioteczna specjalistka ds. animacji Magdalena Kowalczuk. Dzieci bawiły się znakomicie, a nasze statystyki po dwóch tygodniach ferii wyraźnie wzrosły. Największą radość bibliotekarzom sprawił jednak fakt, że niemal każdy wychodził z biblioteki z uśmiechem na ustach i książką pod pachą.

Dziękujemy wszystkim dzieciom za wspólną zabawę!

Ferie w bibliotece

Autor: A.Ł., M.K., Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie

Co słychać w naszych DKK ?

Na ostatnich zajęciach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i młodzieży w Studziankach próbowaliśmy porozmawiać o książce Agnieszki Tyszki „Wyciskacz do łez”. Próbowaliśmy, choć nie było łatwo, bo książka, zarówno w odczuciu klubowiczów jak i moderatorki, okazała się nadzwyczajnie nudna!

Po króciutkiej rozmowie i wniosku, że książka nam się nie spodobała, postanowiliśmy oddać się świątecznym wariacjom i ogłosiliśmy mini konkurs najpiękniejszą kartkę świąteczną promującą Dyskusyjny Klub Książki. Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami.

Oczywiście nie każda książka jest idealna. Pamiętać należy jednak o tym, że nawet najgorsza książka w naszym subiektywnym odczuciu, może okazać się świetną lekturą dla kogoś innego i odwrotnie. Nie sugerujmy się tym czy książka ma opinię „dobrej” czy „słabej”, dajmy jej szansę – po prostu weźmy ją do ręki i przeczytajmy.

Z powodu wielkiej zamieci i potężnych opadów śniegu, które nawiedziły Wasilków 15 stycznia 2019 r. spotkanie wasilkowskiej grupy DKK odbyło się w szkolnej świetlicy, gdyż niemal niemożliwym było dotarcie dzieci do biblioteki.

Moja babcia gra na trąbie” Wandy Chotomskiej było opowiadaniem przewodnim naszych rozmów o książkach, dziadkach i babciach. Dbając o lokalnych twórców nie omieszkaliśmy omówić również krótkiego, rymowanego, niezwykle ciepłego i przyjemnego dla ucha opowiadania pisanego wierszem „Kotek w autobusie” Katarzyny Janowicz-Timofiejew, które uczestnicy DKK przeczytali sami. Dzieci stworzyły też mapę skojarzeń dotyczącą babć i dziadków, a także wykonały dla nich oryginalne świeczniki z małych słoiczków.

Co słychać w naszych DKK

Autor: A.Ł., M.K., Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie

Skip to content