PRZEGLĄD WYDARZEŃ W TENISIE STOŁOWYM 2022 rok

Po wakacyjnej przerwie amatorzy w BLS-ie powrócili do rywalizacji przy stołach. W niedzielę 4 września 2022 r., MOAK Wasilków rozegrał mecz z Mońkami III. Mecz rozpoczął się od dwóch pojedynków deblowych, które wygraliśmy oba i prowadziliśmy 2:0. Następnie w czterech pojedynkach singlowych wygraliśmy 3:1 i stan meczu dla nas 5:1. Następne cztery pojedynki wygraliśmy do zera. W naszej drużynie nastąpiło zmiana na K. Popławskiego udanie zastąpił K. Drozdowski. W dalszym ciągu prowadziliśmy już 8:1. Ostatnia runda czterech pojedynków wygraliśmy 3:0 i wynik końcowy meczu 13:1. Należy przyznać iż to jedna z najsłabszych drużyn, biorąc również pod uwagę, iż pojedynki kończyły się w setach 3:0. Punkty zdobyli J. Sawoniuk, Cz. Morzy i M. Łukaszuk po 3,5 pkt. K. Drozdowski 2 pkt., K. Popławski 0,5 pkt w deblu.

Dnia 11 września  2022r., w dziewiątej kolejce powinniśmy grać z Promieniem Mońki I ale wobec chorób naszych zawodników mecz został przełożony na 6 listopada lub 13 listopada.

2 października 2022r., w 10 kolejce rozegraliśmy mecz z Leszek Team. Jest to jedna ze słabszych drużyn. Emocji nie było. W czternastu spotkaniach przegraliśmy tylko jednego seta (3:1), a pozostałe pojedynki zawodnicy MOAK Wasilków wygrali po 3:0, a cały mecz 14:0 . Punkty zdobyli po 3,5 J. Sawoniuk, Cz. Morzy, 3 pkt., K. Drozdowski, 1,5 pkt., M. Łukaszuk oraz K. Popławski 2,5 pkt. Po tej kolejce zdobyliśmy 16 pkt. Jesteśmy bez porażki i remisu, zdecydowanie prowadząc w klasyfikacji drużynowej.

Dnia 9 października 2022r., odbył się „Puchar Jesieni” dla zawodników BLS oraz innych niezrzeszonych tenisistów. Pierwsze miejsce wywalczył Jakub Włostkowski z drużyny KTS Wysokie Mazowieckie. Drugie miejsce wywalczył nasz zawodnik Jan Sawoniuk natomiast pozostali zawodnicy MOAK-u czwarte miejsce Cz. Morzy oraz siódme Kazimierz Popławski.

Dnia 15 października 2022r., odbył się Otwarty Turniej tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Kalinowo Pisanica. W kategorii Młodzik startowało 11 zawodników. Drugie miejsce wywalczył Misijuk Maksymilian uczeń Szkoły Podstawowej przy ul. Polnej w Wasilkowie. Również Maksymilian startował w kategorii wyższej czyli kadetach. Wywalczył czwarte miejsce na dziesięciu startujących.

Dnia 13 listopada 2022r., rozegraliśmy zaległy mecz z drużyną z Moniek. Pierwsze dwa pojedynki deblowe wygraliśmy 2:0, a te mecze były zacięte ponieważ w setach wygraliśmy 3:1 oraz 3:2. Następne cztery pojedynki singlowe wygraliśmy 3:1 i w meczu wygraliśmy 5:1, następne cztery pojedynki wygraliśmy 4:0, stan meczu 9:1, a ostatnie pojedynki wygraliśmy 3:1 i cały mecz 12:2. Punkty zdobyli: po 3,5 pkt., J. Sawoniuk i Cz. Morzy, po 2,5 M. Łukaszuk i P. Szeparowicz.

Wcześniej 6 listopada 2022r., rozegraliśmy  11 kolejkę z drużyną Jaronati II. Mecz się odbył bez napięcia nerwowego ponieważ wygraliśmy 14:0 i przegraliśmy jeden set i wygraliśmy 42. W meczu grali i punkty zdobyli: J. Sawoniuk 3,5 pkt., po 2,5 pkt. Cz. Morzy i P. Szeparowicz, 1,5 pkt. M. Łukaszuk oraz zawodnik rezerwowy K. Popławski 2 pkt.

W 12 kolejce zagraliśmy z czołową drużyną ligi Dream Team Białystok aspirującą do zwycięstwa. Jednak musieli zadowolić się trzecim miejscem.

Mecz rozpoczęliśmy od wygrania dwóch debli po 3:1 w setach. Stan meczu 2:0 dla MOAK-u. Następną serią czterech pojedynków wygraliśmy 3:1 i prowadziliśmy w meczu 5:1. Następną serię wygraliśmy 4:0 i stan meczu zwycięski 9:1. Ostatnią serię wygraliśmy 3:1 i całe spotkanie 12: 2. Należy zaznaczyć iż mecz był bardzo zacięty, ponieważ aż 5 pojedynków było 5-setowych, wygraliśmy cztery po 3:2, a 6 pojedynków trwało po 4 sety. Wszystkie wygraliśmy 3:1. Punkty zdobyli: J. Sawoniuk – 3,5 pkt., P. Szeparowicz – 3,5 pkt., Cz. Morzy – 2,5 pkt., oraz M. Łukaszuk 2,5 pkt. Po rozegranych kolejkach posiadamy komplet punktów i zapewniliśmy zwycięstwo o XIV Edycji rozgrywek Białostockiej Ligi Sportu w tenisie stołowym.

Ostatnia 13 kolejka została rozegrana 11 grudnia 2022r., Adler MOAK rozegrał mecz z Benetusem, czołową drużyną ligi. Zwycięsko rozpoczęliśmy mecz od zwycięstw w deblach i prowadziliśmy 2:0. Seria czterech meczy wygraliśmy 3:1 i zwiększyliśmy prowadzenie do 5:1. Następna runda to również wygrana MOAK-u 3:1 i prowadziliśmy 7:1, a wynik ten gwarantował naszą wygraną ostatnią serię wygraliśmy 4:0 i cały mecz 12:2. Punkty dla MOAK-u zdobyli: 3,5 pkt.- J. Sawoniuk, po 2,5 pkt.- Cz. Morzy, P. Szeparowicz  i M. Łukaszuk oraz 1 pkt. – K. Popławski. Ta edycja B.L.S w tenisie zakończyła się dla naszej drużyny bardzo pozytywnie zdobywając 12 zwycięstw w dwunastu pojedynkach. W rankingu indywidualnym na sklasyfikowanych 91 zawodników pierwsze miejsce wywalczył J. Sawoniuk – 35 zwycięstw i jedna porażka, a drugie miejsce Cz. Morzy 32 zwycięstwa i 4 porażki. Dziesiąte miejsce p. Szeparowicz 23 zwycięstwa i 4 porażki, a 12 miejsce M. Łukaszuk 23 zwycięstwa i 5 porażek. Również w klasifykacji deblistów para J. Sawoniuk i M. Łukaszuk zdobyła pierwsze miejsce nie tracąc punktów. Czwarte miejsce zajął Cz. Morzy, P. Szeparowicz wygrywając 8:1.  Sklasyfikowano 102 pary. Wyniki można śledzić na stronie internetowej BLS Tenis Stołowy. Podsumowanie wyników i wręczenie pucharów i nagród odbędzie się dopiero w 2023 roku łącznie z omawianiem nowych rozgrywek w 2023 r.

W dniu 4 grudnia 2022 r., w Grajewie odbył się XXIII Podlaski Turniej Weteranów w Tenisie Stołowym. Turniej został rozegrany w sześciu kategoriach. Przypomina mi się również startowałem w ponad piętnastu turniejach zdobywając w różnych grupach wiekowych puchary, statuetki i nagrody. W tym turnieju  startowała liczna grupa zawodników występujących w drużynie ADLER Agro MOAK Wasilków rywalizująca w rozgrywkach Białostockiej Ligi Sportu. W kategorii 50-59 lat startowało 25 zawodników. Nasz zawodnik Piotr Szeparowicz wywalczył 7-8 miejsce, natomiast Czesław Morzy 5 miejsce. W kategorii 60-65 lat startowało 15 zawodników, tę kategorię zdominowali zawodnicy MOAK-u Wasilków. Zwyciężył M. Łukaszuk, II miejsce zajął K. Popławski. Turniej weteranów odbywa się od 23 lat.

Dnia 2 grudnia 2022r., w Dobrzyniewie Dużym odbył się Finał Mistrzostw Województwa Podlaskiego Igrzysk Dzieci w drużynowym tenisie stołowym. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie. Barwy szkoły reprezentowali: Misijuk Maksymilian, Górski Szymon, Kuczewski Jakub i Toczydłowski Adam. Należy nadmienić iż wcześniej odbyły się eliminacje powiatowe i półfinały wojewódzkie, na których uczniowie tej szkoły wywalczyli pierwsze miejsca. W podobnych rozgrywkach uczestniczyła nasza grupa „młodzież”. W eliminacjach powiatowych i półfinałach wojewódzkich wywalczyli I miejsca. Natomiast w finale Mistrzostw Województwa Podlaskiego igrzysk Młodzieży w drużynowym tenisie stołowym 5 grudnia 2022r., drużyna SP im. Zygmunta Augusta w Wasilkowie zdobyła tytuł: „Wicemistrza Województwa Podlaskiego w składzie: Alan Tryląg, Filip Zdanuk, Jakub Zajkowski i Witold Piaszczyk.

Autor: Instruktor Tenisa Stołowego Eugeniusz Zawadzki