Przedszkolaki, tradycja i kultura

„Pałka, zapałka, dwa kije…” był to projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Celem projektu, zrealizowanego w pierwszej połowie października 2019 r., było zapoznanie najmłodszych dzieci (przedszkolaków) z ludowymi grami i zabawami.

Partnerami projektu stało się Przedszkole „Słoneczne” z Wasilkowa tj. punkty przedszkolne: „Bajkowy Dom” z Jurowiec, „Przedszkolak” z Sochoń oraz Przedszkole Leśne „Puszczyk” z Osowicz. W każdym z nich odbywały się zajęcia edukacyjne i warsztaty. Część warsztatową, polegającą na nauce wykonywania zabawek, prowadził twórca ludowy Marek Szyszko. Przygotował drewniane elementy, z których dzieci wraz z Rodzicami samodzielnie wykonały tradycyjne zabawki. W części edukacyjnej, poprowadzonej przez pracowników Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, przedszkolaki poznały dawne gry i zabawy: wyliczanki i rymowanki, zabawy w kole, gry z rekwizytami np. „Moja Ulijanko”, „Pierścionek”, „Ptaszek”, „Miotlarz” itp.

Zwieńczeniem projektu był wspólny piknik w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, który odbył się 13 października 2019 r. W prowadzeniu zabaw muzycznych pomogli: instruktorka folkloru z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku Agnieszka Jakubicz i Andrzej Grzybowski – kierownik muzyczny zespołu Kurpie Zielone. W trakcie pikniku dzieci i ich opiekunowie zwiedzili wystawę stałą „Świat wiejskiego dziecka”.

Bardzo dziękujemy Panu Piotrowi Gutowskiemu – koordynatorowi tego projektu za zaproszenie nas do wspólnych działań, Pani Dyrektor Przedszkola „Słonecznego” w Wasilkowie Joannie Broniszewskiej – Hyży za pomoc i zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia oraz Pani Dorocie i Urszuli – pracownicom skansenu, które nas nauczyły w praktyce gier i zabaw oraz służyły pomocą i radą w modyfikowaniu zabaw tak, aby były dostosowane do wieku i umiejętności dzieci.

Kultura i tradycja

Autor: mgr Elżbieta Stankiewicz – nauczyciel Przedszkola „Słonecznego” w Wasilkowie

Skip to content