Promocja książki „Z wiarą i nadzieją w szeregu. Wspomnienia 1939-1947”

25 marca w naszej bibliotece odbyła się promocja książki Stanisława Kubali „Z wiarą i nadzieją w szeregu. Wspomnienia 1939-1947”. Dwutomowa publikacja wydana przez Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku to naznaczona okrucieństwem sowieckich represji podróż przez wojenne i powojenne lata, stanowiąca kontynuację cyklu wydawniczego „Wspomnienia i relacje”. W książce wyraźny jest także akcent naszego miasta – ojcem autora był Józef Kubala – przedwojenny kierownik szkoły powszechnej w Wasilkowie, który w 1940 roku został zamordowany w Katyniu.

Na spotkaniu gościliśmy historyków, redaktorów książki z Muzeum Pamięci Sybiru dr Sylwię Szarejko i dra Tomasza Danileckiego, potomków Stanisława Kubali – córkę Annę Kulbacką oraz syna Józefa Andrzeja Kubalę, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej Antoniego Pełkowskiego. Gości powitał Burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz wraz z Dyrektor biblioteki Elżbietą Kisło. Rozmowę z gośćmi poprowadził Dominik Sołowiej.

Wśród zgromadzonej publiczności gościli m. in. reprezentanci Związku Sybiraków Oddziału Białostockiego wraz z Wiceprezesem Zarządu Jerzym Bołtuciem, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej, dyrektorzy, nauczyciele i młodzież z wasilkowskich szkół oraz mieszkańcy.

Podczas rozmowy przewinęło się bardzo wiele wspomnień, także tych trudnych i dramatycznych, które jednocześnie są bezcennym źródłem historii. Nie zabrakło wspomnień z Wasilkowa przywołanych przez Pana Mieczysława Dąbrowskiego, dawnego znajomego nieżyjącego już Stanisława Kubali, który we własnej pamięci ma wydarzenia przedstawione w książce. Wydźwięk historii i wspomnień usłyszanych na spotkaniu oraz tych zawartych w książce z pewnością pozostanie z nami na długo. Publikacja „Z wiarą i nadzieją w szeregu. Wspomnienia 1939-1947” już niebawem dostępna będzie w naszej bibliotece.

Organizatorzy spotkania: Burmistrz Wasilkowa, Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie, Muzeum Pamięci Sybiru, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej.

Skip to content