Promocja książki „Kotły na Gościńcu Litewskim”

Takiej monografii mogłyby pozazdrościć Kotłom wiele podlaskich miast. Wydana przez Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, na niemal czterystu stronach opisuje historię tego miejsca od czasów, z których pochodzą najstarsze ślady osadnictwa po współczesność. To opowieść o losach prawosławnych mieszkańców wsi, ich życiu (codziennym i odświętnym) z wielką historią w tle.

Z autorami książki „Kotły na Gościńcu Litewskim” można będzie się spotkać w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej
w czwartek 21 marca 2019 r., o godz. 17.00.

Autorami pracy pod redakcją Doroteusza Fionika, założyciela Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach są Jan Minkiewicz i Włodzimierz Kiryluk. Obaj wywodzą się z Kotłów. „Nasza mała ojczyzna to wieś Kotły, Biała i Orlanka, tworzące jedno sołectwo Kotły. W niniejszym opracowaniu, w szerszym kontekście historycznym staraliśmy się pokazać jej niepowtarzalność, a także wielowątkowość tradycji społeczno-kulturowych. Opisywane tu historie osób i rodzin mogłyby bez wątpienia posłużyć do stworzenia niejednego filmu czy powieści” – pisze we wstępie Jan Minkiewicz.

Zadziwia nie tylko bogactwo tych historii, z których najstarsze przenoszą nas w osiemnasty wiek, ale też liczba ilustrujących je fotografii. Widzimy na nich mężczyzn w mundurach, portrety nowożeńców, rodziny podczas ważnych świąt, albo pracy w gospodarstwie. Ich życie to, w wielu momentach historii, zmaganie się z nawałnicami, które nie omijały tego zakątka świata. Z książki dowiadujemy się, jaki wspływ na losy mieszkańców tej białoruskiej wsi miały: pierwsza wojna światowa i bieżeństwo, rewolucja październikowa, wojna polsko-bolszewicka, czy druga wojna światowa, jakie były w różnych momentach historii ich relacje z Polakami, Niemcami, Żydami, czy Rosjanami.

Leżące na polsko-białoruskim pograniczu Kotły to wieś w powiecie bielskim. Książka im poświęcona jest skarbnicą wiedzy o tej miejscowości, ale znajdziemy w niej wiele cennych informacji na temat całej okolicy – historii tutejszych parafii, cerkwi, czy miejsc kultu religijnego.  

„Kotły na Gościńcu Litewskim” to praca nie tylko wymagająca trwającej wiele miesięcy dokumentacji, ale też napisana pięknym,  literackim językiem. Wzbudza szacunek tym większy, że autorzy nie są ani zawodowymi historykami, ani pisarzami. Są po prostu miłośnikami rodzinnej miejscowości. Włodzimierz Kiryluk, który urodził się w Kotłach ponad 90 lat temu pisze tak: „Należę do tych nielicznych, starszych mieszkańców wsi, pamiętających ludzi, którzy żyli we wsi Kotły jeszcze w XIX w. Dlatego chciałbym, wraz z młodszym kolegą, opowiedzieć o wielkiej historii i tradycji naszej małej ojczyzny.”

Podczas promocji książki w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można będzie po raz pierwszy od wydania spotkać obydwu autorów. Zapraszamy!

Mat. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Skip to content