Prezentacja sprzętu wojskowego

4 kwietnia br., na placu przed Szkołą Podstawową im. Króla Zygmunta Augusta przy ul. Polnej w Wasilkowie odbyła się prezentacja sprzętu wojskowego. Uwagę mieszkańców przyciągnęły wojskowe śmigłowce latające nad miastem,  a opancerzone wozy podsycały ciekawość gapiów. Dzieci zgromadzone na placu miały okazję zajrzeć do środka wozów, przymierzyć kamizelki i hełmy. Żołnierze chętnie odpowiadali na pytania zainteresowanych. Nam udało się porozmawiać z Porucznikiem Łukaszem Wilczewskim z I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który przybliżył nam cel dzisiejszego wydarzenia. 

Prezentacja sprzętu w Wasilkowie odbywa się przy okazji szkolenia 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej i 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, ale jeśli chcielibyśmy nawiązać do jakiegoś wydarzenia to dzisiaj 4 kwietnia obchodzimy siedemdziesiątą rocznicę podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego, który był aktem założycielskim NATO, więc to jest taka symboliczna data. Nasze jednostki współdziałają od kilku dni na terenie woj. podlaskiego. W miarę możliwości – w ramach tego szkolenia – organizujemy prezentacje sprzętu nie tylko w dużych miastach jak np. w zeszły weekend w Białymstoku, ale też i w mniejszych miejscowościach po to, żeby mieszkańcy mogli zapoznać się z najnowocześniejszym sprzętem jaki posiada Wojsko Polskie. Jak widać mieszkańcy mogą wejść i podziwiać jak wyglądają w środku kołowe transportery opancerzone ROSOMAK z 12 Brygady Zmechanizowanej, mają też okazję zapoznać się ze sprzętem używanym przez lekką piechotę, czyli pododdziały 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W naszym szkoleniu biorą też śmigłowce – mieszkańcy Wasilkowa mogli podziwiać dziś nad Wasilkowem dwa Mi-24. Dzięki współdziałaniu Terytorialsi mają okazję zapoznania się ze sprzętem używanym przez 12 Brygadę, natomiast koledzy ze Szczecina mają szansę zapoznać się ze sprzętem, który nas wyróżnia. Mówię tu szczególnie o sprzęcie używanym w zarządzaniu kryzysowym, np. do likwidacji skutków klęsk żywiołowych.

Prezentację można było obejrzeć od 13:00 – 15:00, Ci którzy nie mieli okazji uczestniczyć w pokazie informujemy, że będzie można to zrobić w poniedziałek 8 kwietnia br., w Czarnej Białostockiej w tych samych godzinach.

Pokaz sprzętu wojskowego