Podsumowanie trzeciego kwartału Ochotniczej Straży Pożarnej w Wasilkowie


Trzeci kwartał roku dobiegł końca.  Przez ostatnie trzy miesiące wyjeżdżaliśmy 15 razy do akcji ratowniczo-gaśniczych.
W tym do pożarów 6 razy, miejscowych zagrożeń 8 razy, alarm fałszywy 1 raz ( z monitoringu pożarowego ).
Rozwijając miejscowe zagrożenia można wyróżnić : wypadek/kolizja 4 razy, zdarzenia związane z działaniem czynników atmosferycznych 2 razy, neutralizacja plamy oleju 2 razy.

Druhowie z naszej OSP spotkali się na siedmiu zbiórkach szkoleniowych. Trzykrotnie braliśmy udział w festynach organizowanych przez MOAK Wasilków. Była to dobra okazja do tego aby dowiedzieć się jakim sprzętem dysponujemy oraz jak wygląda nasza służba w OSP.

Najlepszy prezent jaki mogliśmy otrzymać to podziękowania mieszkańców za to, że na co dzień dbamy o ich bezpieczeństwo i nie ukrywamy, że było ich sporo.

Miniony kwartał przyniósł nam kilka bardzo ważnych dotacji na sprzęt ratowniczo – gaśniczy oraz umundurowanie, które w najbliższych tygodniach zostaną zrealizowane.
Zapraszamy do śledzenia naszej strony na portalu Facebook, na którym będziemy informować o nowym sprzęcie.

We wrześniu odbyła się kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego w Wasilkowie. Mamy nadzieję, że i w tym roku uda nam się wygrać i zakupimy sprzęt do Ratownictwa Wodnego, Ratownictwa Medycznego i sprzętu do likwidacji skutków klęsk żywiołowych. Już teraz dziękujemy mieszkańcom Gminy Wasilków za wszystkie głosy oddane na projekt „Skuteczny Ratownik OSP w walce z żywiołami”. Z tego miejsca pragniemy również podziękować kolegom z OSP Jurowce za pomoc przy zbieraniu głosów i wsparcie naszego projektu.

Sezon grzewczy w pełni i jak co roku strażacy mają pełne ręce pracy podczas zdarzeń związanych z pożarami sadzy w przewodach kominowych.
Często przez niesprawny przewód kominowy dochodzi do pożarów budynków oraz podtrucia tlenkiem węgla potocznie zwanym czadem.

Jak zapobiegać i postępować z pożarem sadzy? Przed sezonem grzewczym jak również w trakcie niego należy rzetelnie przeprowadzać kontrolę stanu technicznego przewodu kominowego.

Sprawdzamy wtedy drożność oraz szczelność komina. Gdy nagromadzona jest sadza, należy ją niezwłocznie usunąć, a jeżeli napotkamy na pęknięcia przewodu należy go naprawić lub zgłosić to kominiarzowi, który sprawdzi stan komina. Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania.

Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się ze szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia.
Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody. Z jednego litra H2O powstaje aż 1700 litrów pary co niestety może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania.


Mat.: OSP Wasilków

Skip to content