Piknik „Polska Smakuje” i Maratony Kresowe w Świętej Wodzie

W niedzielę 23 września 2018 r. na terenie Sanktuarium Święta Woda odbyły się Maratony Kresowe oraz Piknik „Polska Smakuje”. Pomimo niesprzyjającej pogody, miłośnicy jednośladów i dobrego jedzenia uczestniczyli w wielu atrakcjach.

Oba wydarzenia poprzedziła Msza Święta, po której Burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski wraz z panią Jadwigą Zabielską Dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wygłosili przemówienia i powitali uczestników imprezy.  Akompaniowała im Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wasilkowa pod przewodnictwem Adama Wolańskiego.

Po występie orkiestry odbył się start głównych wyścigów Maratonów Kresowych MTB. Zawodnicy mieli do dyspozycji cztery trasy:
– Hurtownia Zabawek Mikro Biciklo  200 -300 m (wyścig dla przedszkolaków),
– Peleton APG Mini Vetkuro (8,7 km),
– Połmaraton (34 km),
– BLU Maraton (58 km)

Startujących nie odstraszyła jesienna pogoda. Podczas gdy rowerzyści przemierzali trasy, miłośnicy regionalnych potraw uczestniczyli w warsztatach lepienia pierogów oraz pokazie pieczenia podlaskiej baby ziemniaczanej. Wystawcy kusili stoiskami uginającymi się od regionalnych potraw, swojskich wędlin, serów, miodów czy pieczywa. Kolekcjonerzy rękodzielniczych wyrobów mogli zaopatrzyć się w ręcznie robione skórzane torby i wyroby ze skóry, drewniane rzeźby, produkty z wikliny, samodzielnie wykonane zabawki i inne perełki rzemieślnicze.

W trakcie trwania imprezy odbywały się konkursy dla publiczności, a na scenie występowały lokalne zespoły folkowe między innymi Klekociaki, Dąbrówka, Malwianki, Wasilkowianie. Po zakończeniu wyścigów rowerowych, dekoracji uczestników i wręczeniu nagród na scenie zaprezentował się zespół Bracia Lewkowscy i Sochonie Band, kończąc cykl obu wydarzeń.