Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” – czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby.
„Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin” – głosi uchwała.
Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego – Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.”
Zródło : sejm.gov.pl

Niezmiennie od wielu lat, mieszańcy Wasilkowa rozpoczęli obchody Święta Niepodległości uczestnictwem we mszy św. za Ojczyznę w kościele Najświętszej Mari Panny Matki Miłosierdzia. W nabożeństwie uczestniczyły władze miasta, poczty sztandarowe reprezentujące szkoły oraz OSP z terenu gminy. Dalsza część uroczystości odbyła się przy Kapliczce na Rynku Kilińskiego, gdzie w samo południe wszyscy zgromadzeni zaśpiewali Hymn Narodowy.

Apel poprowadził dyrektor Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury Wojciech Jan Cymbalisty, w trakcie którego swoje przemówienia wygłosił Burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski oraz Burmistrz elekt Adrian Łuckiewicz. W części artystycznej obchodów Święta Niepodległości usłyszeliśmy wiersze pod tytułem „Mapa Polski” i „Twój dom” recytowane przez dzieci z Przedszkola Słonecznego oraz prezentację tekstów patriotycznych i piosenek („Historie”, „Honor i Gniew”) w wykonaniu młodzieży z III klasy Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego pod kierunkiem Pani Urszuli Zajkowskiej. Niezwykłych doznań muzycznych dostarczyła nam Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wasilkowa pod przewodnictwem Pana Adama Wolańskiego.

Następnie odbyła się ceremonia złożenia kwiatów i zniczy pod kapliczką przez liczne delegacje, w tym: Burmistrza Wasilkowa Mirosława Bielawskiego wraz z małżonką, Wiceburmistrzem Piotrem Karolem Bujwickim, Kierownik wydziału Finansowego Anną Pochodin i Przewodniczącym Rady Miejskiej Piotrem Półtorakiem, Burmistrzem elektem Adrianem Łuckiewiczem oraz radnymi elektami Moniką Targońską-Dakowicz, Łukaszem Marcinem Bojanowskim, Andrzejem Augustynowiczem, Markiem Ignatowskim, Jarosławem Zalejskim, Parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, Komitetu KWW „Współpraca i Rozwój”, Klubu Radnych „Nasz Wasilków – Czas na Zmiany”, Klubu Radnych „Gmina Wasilków – Wspólne Dobro”, Prezes i Wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Wasilkowie Karolem Krakowieckim i Beatą Bejtman Plago, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta Anną Fidurską z delegacją uczniów, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Wacława Rabczyńskiego Henryką Kaczyńską z uczniami, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Studziankach Jadwgą Piotrowską z uczniami, Dyrektor i Wicedyrektor Przedszkola Słonecznego w Wasilkowie Joanną Broniszewską – Hyży i Bożeną Stasiełuk, Dyrektor Publicznego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi „Tekakwita” Cecylią Chorabik wraz z delegacją nauczycieli i dzieci, Dyrektor Prywatnej Szkoły Podstawowej „Tekakwita” w Wasilkowie Katarzyną Tymińską z uczniami, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej z jej przedstawicielami Barbarą Borkowską, Danutą Poczobut i Maciejem Bućko, Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Wasilków, Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Klubu Seniora w Wasilkowie Krystyną Sakowicz wraz z delegacją, Członkowie Związku Sybiraków,  55 Wasilkowska Gromada Zuchów oraz Związek Harcerzy Rzeczpospolitej z Gminy Wasilków. Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani zaśpiewali pieśni patriotyczne przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Wasilkowa.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Wasilkowie nie dobiegają jeszcze końca. Od początku Roku Jubileuszowego 100 – lecia odzyskania Niepodległości, Ośrodek Kultury, Urząd Gminy, Biblioteka Miejska oraz Szkoły i Przedszkola w Wasilkowie organizują warsztaty, sympozja, koncerty oraz inne wydarzenia szczególnie upamiętniające drogę do niepodległości naszej Ojczyzny. W najbliższym czasie odbędzie się m. in. I Turniej Niepodległości w Siatkówce Dziewcząt w Szkole im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie (17 listopada br. godz., 10:00), konferencja naukowa „Podlascy twórcy niepodległości Polski” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wasilkowie (17 listopada br., godz. 10:00) oraz finał projektu ETNOłącze, podczas którego odbędzie się koncert zespołu Klekociaki, wystawa oraz promocja płyty i albumu w SP nr 1 im. ks. Wacława Rabczyńskiego (17 listopada br., godz. 15:00).

Warto dodać, iż w tegorocznych obchodach uczestniczyło wiele państw świata. Najbardziej znane i rozpoznawalne miejsca były symbolicznie podświetlane w barwach biało-czerwonych np. Wieża Eiffla w Paryżu, Piramidy i Sfinks w Egipcie, Biały Most w Wilnie, Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janerio i wiele innych. Internet przepełniały życzenia skierowane do Polaków z wielu zakątków globu. Jesteśmy dumni, dziękujemy – niech żyje Polska Niepodległa!

Cytat: http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=5E43F3EA281EAD4AC12582050034C684