Nowe rondo w Wasilkowie

Od wczoraj 24.08.2018 r. zostało uruchomione rondo w Wasilkowie. Na konferencji prasowej Burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski i jego zastępca Piotr Bujwicki poinformował o przywróceniu ruchu na odcinku ul. Białostockiej w Wasilkowie, mowa tu o nowo powstałym rondzie.

Uruchomione rondo w Wasilkowie umożliwia przejazd w kierunku ul. Kościuszki, ul. Kościelnej oraz drogi do wsi Jurowce. W związku z tym, zmienia się organizacja ruchu. Zdjęte zostały objazdy, tak aby ruch w obrębie naszego miasta odbywał się przez nowo wybudowane rondo. Burmistrz określił jak będą wyglądały dalsze prace i ruch komunikacji miejskiej w naszej Gminie.

„W dalszej części będą prowadzone prace budowlane za rondem przy cerkwi do ul. Mickiewicza. W związku z tym też od 19:00 autobusy komunikacji miejskiej, PKSy i Voyagery będą jeździły właśnie już przez to rondo. I tak pasażerowie jadący z Białegostoku będą mogli wysiąść na dawnym przystanku przy lodziarni, przy sklepie „Rzeźnik” a przy powrocie przy trasie z Wasilkowa do Białegostoku, autobusy będą zatrzymywały się na przystanku wybudowanym przy Banku Spółdzielczym. Także tymczasowe przystanki przy ul. Kupieckiej i przy Szkole Podstawowej zostaną zlikwidowane i ruch będzie odbywał się płynnie już bez objazdów. Oczywiście nie tylko autobusy będą mogły przez rondo kursować ale wszystkie samochody osobowe.”

Zastępca Burmistrza Piotr Bujwicki poinformował, że cała inwestycja powinna być oddana do użytku z początkiem października. Biorąc jednak pod uwagę początek roku szkolnego, w pierwszych tygodniach września ruch na ul. Mickiewicza przy skrzyżowaniu z ul. Grodzieńską zostanie również odblokowany, tak aby rodzice i dzieci mogli bez przeszkód dotrzeć do szkoły przy ul. Mickiewicza. Roboty na odcinku ulic: Mickiewicza, Grodzieńskiej i Polnej powinne zakończyć się w kolejnych tygodniach września.

Cała inwestycja kosztowała ponad 5 mln złotych. Jak przekazał Burmistrz Wasilkowa, dwa lata temu do Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego został złożony wniosek o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na tą inwestycję. Dzięki pozyskanym środkom, na tym odcinku będą jeździły autobusy niskoemisyjne. Jest to ważny aspekt dla środowiska i zdrowia. Jak wspomniał zastępca Burmistrza równie ważnym elementem są nowo powstałe ciągi pieszo-rowerowe i ścieżki rowerowe, dzięki którym można przemieszczać się na odcinku od Białegostoku przez Wasilków aż do Św. Wody.W planach jest również budowa drogi na odcinku Św. Woda Studzianki wzdłuż drogi krajowej jako ciąg pieszo- rowerowy i ścieżka rowerowa. Mimo iż ścieżki rowerowe są całkiem nowe już widać na nich duży ruch, korzystają z nich zarówno piesi jak i miłośnicy dwóch kółek.

W trakcie konferencji z udziałem Burmistrza i jego zastępcy poruszona została jeszcze jedna ważna kwestia, a mianowicie nazwy nowo powstałego ronda. Już na najbliższej Sesji Rady Miejskiej zostanie podjęta decyzja o jego nazwie. „Rondo Niepodległości” to propozycja jaka będą rozważać radni.

„W tym roku obchodzimy 100- lecie Odzyskania Niepodległości. Tutaj przy rondzie umiejscowiona jest kapliczka, która jest dziękczynieniem za odzyskaną niepodległość, tak więc jeszcze w tym miesiącu na Sesji Rady Miejskiej prawdopodobnie radni nazwą rondo, Rondem Niepodległości.(…) Mam nadzieję, że ta nazwa przyjmie się i będzie hołdem w 100 – lecie Odzyskania Niepodległości, hołdem tym, którzy za tę wolność walczyli i odzyskali.” 

Z tej tez okazji przedstawiciele władz Wasilkowa przygotowali naklejki z proponowaną nazwa ronda dla wszystkich kierowców, przejeżdżających nowym skrzyżowaniem. Ciekawostką jest fakt, że kostka, którą wyłożona jest strefa centralna ronda stanowiła niegdyś nawierzchnię trasy z Wasilkowa w kierunku Kuźnicy Białostockiej. Ostatnim etapem prac w centrum jest instalacja oświetlenia i oznakowania drogi.

Nowe rondo w Wasilkowie