Narodowe Czytanie z udziałem uczniów SP nr 1

Zbrodnia nie pozostaje bez kary. Tego dowiedzieli się 5 września uczniowie klas V, VI i VII ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wasilkowie, którzy wraz z nauczycielami i panią dyrektor Lucyną Bejm wzięli udział Narodowym Czytaniu. Tym razem pierwsza sobota września poświęcona była lekturze „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

Tradycyjnie, jak co roku, organizatorem przedsięwzięcia była Biblioteka Miejska w Wasikowie. Tym razem jednak, choć pogoda (również tradycyjnie) dopisała, uczestników przyszło nieco mniej z powodu pandemii. Z tej samej przyczyny mikrofony podlegały dezynfekcji, a widzowie i lektorzy utrzymywali dystans społeczny.

Nie przeszkodziło to nikomu w delektowaniu się jednym z najbardziej popularnych dramatów Słowackiego. Choć tekst do łatwych nie należy, to wszyscy czytający potrafili świetnie oddać charakter postaci. Pan Burmistrz – Adrian Łuckiewicz – doskonale pasował do roli Kirkora. Nasi uczniowie również świetnie się zaprezentowali. Należą im się wielkie brawa za piękne czytanie i chęć reprezentowania szkoły w środowisku lokalnym. Tym bardziej, że było to dla nich pierwsze spotkanie z „Balladyną”. Dzięki temu dowiedzieli się, o czym opowiada utwór i, trzeba przyznać, naprawdę zrozumieli jego główne przesłanie.

Narodowe Czytanie łączy pokolenia. Zapewnia rozrywkę i naukę, sprawia, że klasyka literatury polskiej przeżywa swój renesans. Nasza szkoła od lat współpracuje z Biblioteką Miejską przy organizacji tego przedsięwzięcia.

Narodowe Czytanie

Mat.: SP nr 1 im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie