Książka i ja

W roku szkolnym 2023/2024 w grupach: „Granatowej”, „Filetowej”, „Brązowej”, „Zielonej”, „Pomarańczowej” i „Żółtej” realizowany był program własny „Książka i ja” autorstwa Aliny Łopato i Moniki Szkiłądź.  Podstawowym jego założeniem było rozwijanie kontaktu z książką, która rozwija u dzieci wyobraźnię, kreatywność.

Codzienne czytanie wpływa na rozwój dziecka, rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga zrozumieć siebie i innych. Mając to na uwadze jednym z podjętych przez nas działań było cykliczne czytanie dzieciom. Nauczycielki codzienne czytały dzieciom o różnych porach dnia.

Przedszkolaki bardzo chętnie odkrywały świat baśni z Magicznej Kolekcji Bajek przy pomocy Magicznego Pióra. Interesujące było również słuchanie baśni, bajek, wierszy czy opowiadań z wykorzystaniem kodów interaktywnych i teatrzyków kamishibai, w które wzbogacona została przedszkolna biblioteczka. Zaś rodzice chętnie uzupełniali biblioteczki grupowe o ciekawe pozycje literatury dla dzieci. Nasze przedszkolaki chętnie uczestniczyły w różnorodnych (zarówno przedszkolnych, jak i ogólnopolskich) konkursach inspirowanych literaturą dla dzieci. Całe rodziny zaangażowały się też w wykonanie prac na Wewnątrzprzedszkolny Rodzinny Konkurs Literacko – Plastyczny „Kredką malowane, wierszem pisane”.

Moc głośnego czytania to nie tylko tekst książki, to także miły głos czytającego, wspólny uśmiech i wzruszenie, a także niepowtarzalny nastrój chwili. Dlatego też w tą akcję zaangażowałyśmy całe rodziny dzieci z naszych grup: rodziców, rodzeństwo, babcie… Do czytania literatury zaprosiłyśmy również wicedyrektor Przedszkola „Słonecznego” w Wasilkowie panią Bożenę Stasiełuk. Swoje utwory prezentowała też autorka książek dla dzieci pani Amanda Kruk – Gawędzka. W realizację tego przedsięwzięcia chętnie włączyły się panie z Klubu Seniora w Wasilkowie, jak również uczniowie z wolontariatu działającego przy Szkole Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie oraz absolwenci naszego przedszkola.

Podczas spotkań i słuchania literatury dzieci poznały różne gatunki literackie (bajka, baśń, legenda, opowiadanie, poezja). Podjęte działania były inspiracją do różnorodnych późniejszych rozmów, prac plastycznych i technicznych oraz zabaw. Przedszkolaki z radością w nich uczestniczyły, były też dumne ze swoich bliskich, którzy bardzo często włączali się do akcji.

Przedszkolaki wspólnie świętowały „Światowy Dzień Książki”. Uczestniczyły w spotkaniu z Panią Barbarą Moniuszko – pracownikiem biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie. Dzieci wysłuchały bajki w pięknej interpretacji naszego gościa, zaś starsze grupy bezbłędnie rozwiązały zadania z „Quizu wiedzy o bajkach i baśniach”.

Nasze przedszkolaki odwiedziły przedszkolną bibliotekę, zwiedzały Miejską Bibliotekę Publiczną im. prof. Haliny Krukowskiej w Wasilkowie oraz bibliotekę mieszczącą się w Szkole Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie. Poznały księgozbiory i dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać.

Realizacja programu autorskiego „Książka i ja” przyczyniła się do rozwijania zainteresowań czytelniczych dzieci, nauczyła, jak dbać o książki. Spotkania z książką aktywizowały rozwój intelektualny i emocjonalny przedszkolaków, rozbudziły wrażliwość estetyczną, sprzyjały również wyzwalaniu różnych form aktywności.

A. Antonowicz, A. Łopato, M. Szkiłądź

Skip to content