Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy Koncert Cecyliański, który odbędzie się 10 listopada 2024 roku o godz. 19:00 w kościele pw. NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie. Tegoroczna, IV edycja poświęcona jest muzyce czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Pod kierownictwem artystycznym Piotra Kamińskiego zaprezentują się wybitni artyści:
- Gabriela Trochimiak – sopran,
- Aleksandra Kamińska – skrzypce,
- Dawid Mkrtchyan – skrzypce,
- Marcin Józef Kryński – pozytyw,
- Chór „Gaudium”.
Koncert objęty jest Honorowym Patronatem Burmistrza Wasilkowa.
To niezwykłe wydarzenie muzyczne wprowadzi słuchaczy w atmosferę refleksji i duchowej harmonii. Gorąco zachęcamy do udziału!
Gabriela Trochimiak – śpiewaczka o głosie liryczno – koloraturowym. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Białymstoku, gdzie kształciła się pod kierunkiem dr Ewy Barbary Rafałko. Swoją edukację kontynuowała na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie doskonaliła swoje umiejętności w klasie śpiewu prof. Bożeny Harasimowicz. Następnie rozpoczęła studia na UMFC Filii w Białymstoku, pracując pod okiem prof. dra hab. Aleksandra Teligi.
Aleksandra Kamińska – ur. w 1999 roku w Białymstoku, z wykształcenia altowiolistka, z zamiłowania skrzypaczka. W 2023 roku ukończyła studia na UMFC Filii w Białymstoku na kierunku Instrumentalistyka ( specjalność: Pedagogika instrumentalna – gra na altówce). Uczestniczyła w wielu krajowych i międzynarodowych kursach, projektach oraz festiwalach m.in. Polsko – Norweski Inkubator Muzyczny (2015), zimowe kursy muzyczne w Gorlicach (2018), X edycja International Lutosławski Youth Orchestra (2022). Obecnie pracuje jako muzyk orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Dodatkowo zajmuje się edukacją muzyczną dzieci.
Dawid Mkrtchyan – ur. w roku 1998 w Białymstoku, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie filii w Białymstoku. Obecnie kontynuuje naukę gry na skrzypcach na UMFC Filii w Białymstoku w klasie prof. dra hab. Włodzimierza Promińskiego. Aktorskie życie zawodowe rozpoczął w Teatrze Baj w Warszawie, gdzie wystąpił w spektaklach: “Pinokio” (reż. Michał Derlatka,rola główna), “Dziadek do orzechów”, “Wędrówka” (reż. Ewa Piotrowska, rola główna), “Piotruś Pan i Wendy” (reż. Bartosz Kurowski, rola główna) oraz “Akademia Pana Kleksa” (reż. Aneta Płuszka, rola główna). Jest autorem muzyki do spektakli: “ANGST” (reż. Małgorzata Dębska), 7 spektakli stworzonych w ramach cyklu lekcji teatralnych we współpracy z Pracownią Teatralną Justyny Godlewskiej, “Pieczmy chleb” (reż. Aneta Płuszka). Poza działalnością artystyczną rozwija swoje umiejętności w zakresie zarządzania oraz marketingu.
Marcin Józef Kryński urodził się w Białymstoku w 1992 roku. W 2005 roku rozpoczął kształcenie w zakresie gry na organach w Szkole Muzycznej II-go stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie prof. Marii Terleckiej, którą ukończył w 2011 roku.
W 2014 ukończył studia pierwszego stopnia, a w 2016 roku studia drugiego stopnia w zakresie gry na organach w klasie dr hab. Jana Bokszczanina na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku.
Doskonalił swe umiejętności gry na instrumencie zarówno w kraju jak i za granicą, na kursach mistrzowskich u znanych i cenionych pedagogów takich jak m.in.: prof. Alexey Schmitov (Rosja), Peter van Dijk (Holandia), Kevin Bowyer (Wielka Brytania), Maurizio Maffezzoli (Włochy), Łukasz Mosur, Józef Serafin, Jarosław Wróblewski, Michał Jung (Polska).
Uczestniczył również w konkursach organowych takich jak np. konkurs o „Złoty Laur Młodego Organisty” w Giżycku. Koncertował podczas wielu festiwali muzyki organowej i kameralnej, spośród których warto wymienić m.in.: „Praski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej” czy „Legionowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej”.
Koncertował zarówno z orkiestrą jak i z chórem. W 2015 roku wykonywał m.in. wspólnie z orkiestrą pod batutą Stanisława Krawczyńskiego mszę F-dur op. 41. Koncerty miały miejsce z okazji obchodów 40-lecia Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku. W 2016 roku wykonał wspólnie z orkiestrą pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego Requiemd-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Jako kameralista
współpracuje z Katarzyną Pawelec, tworząc zespół „Small Ensemble”. Interesuje
się głównie muzyką angielskiego baroku oraz muzyką organową Maxa Regera. Jest
również autorem pracy magisterskiej nt.: „Opus 135b i 135a jako zwieńczenie
twórczości organowej Maxa Regera”. Ukończył także prawo na Wydziale Prawa
Uniwersytetu
w Białymstoku, zaś w 2022 roku na tej samej Uczelni uzyskał stopień naukowy
doktora nauk prawnych.
Obecnie kształci się u prof. Ullricha Böhme w Niemczech – wieloletniego organisty Thomaskirche w Lipsku, w którym przed laty działał J. S. Bach.
Chór “Gaudium”, działający przy Parafii Rzymskokatolickiej p.w. NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie kultywuje trwającą od niepamiętnych czasów tradycję śpiewaczą w tej parafii.
W obecnym kształcie zespół śpiewaczy funkcjonuje od roku 2017, kiedy to kierownictwo nad nim objął obecny organista parafii – Piotr Kamiński. W repertuarze chóru znajdują się zarówno autorskie opracowania pieśni kościelnych autorstwa dyrygenta – Piotra Kamińskiego, jak i utwory wielogłosowe powstałe na przestrzeni wieków oraz kompozycje gregoriańskie. Zespół wykonuje swój repertuar podczas uroczystych Mszy św., nabożeństw jak również podczas koncertów.
Od roku 2019 chór występuje jako wykonawca podczas organizowanych w Parafii p.w. NMP Matki Miłosierdzia Koncertów Cecyliańskich, zaś w roku 2024 współorganizował pierwszą muzyczną Via Crucis w Wasilkowie. Do osiągnięć chóru na niwie artystycznej zaliczyć można: zdobycie III miejsca na 20 Festiwalu Pieśni Sakralnej “Łapskie Te Deum” oraz zdobycie Brązowego Pasma na VI Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Muzyki Sakralnej “Carmen fidei” w Goniądzu.
PROGRAM KONCERTU:
● Gaude Mater Polonia – wyk. chór Gaudium
● Mikołaj z Krakowa, Wesel się, Polska Korona – wyk. Marcin Józef Kryński (pozytyw)
● Mikołaj Gomółka, Czekałem z cierpliwością (Psalm 40), wyk. – chór Gaudium
● Tabulatura Jana z Lublina, Zakłółam się cierniem – wyk. Marcin Józef Kryński (pozytyw)
● Mikołaj Gomółka, Nieście chwałę, mocarze (Psalm 29) – wyk. chór Gaudium
● Tabulatura Christiana Loeffelholtza, Dobry taniec polski – wyk. Marcin Józef Kryński (pozytyw)
● Piotr Żelechowski, Fantasia primi toni – wyk. Marcin Józef Kryński (pozytyw)
● Irmologion supraski, Swiatyj Boże – wyk. chór Gaudium
● Tabulatura Warszawska, Nużeśmy chrześcijanie – wyk. Marcin Józef Kryński (pozytyw) oraz chór Gaudium
● Marcin Mielczewski, Canzona prima a due – wyk. Aleksandra Kamińska (skrzypce), Dawid Mkrtchyan (skrzypce), Piotr Kamiński (pozytyw)
● Stanisław Sylwester Szarzyński, Jesu, spes mea – wyk. Gabriela Trochimiak (sopran), Aleksandra Kamińska (skrzypce), Dawid Mkrtchyan (skrzypce), Piotr Kamiński (pozytyw)
● Damian Stachowicz, Veni Consolator – wyk. Gabriela Trochimiak (sopran), Aleksandra Kamińska (skrzypce), Dawid Mkrtchyan (skrzypce), Piotr Kamiński (pozytyw)
● Marcin Józef Żebrowski, Quia fecit mihi magna (aria z Magnificatu) – wyk. Gabriela Trochimiak (sopran), Aleksandra Kamińska (skrzypce), Dawid Mkrtchyan (skrzypce), Piotr Kamiński (pozytyw).