Koncert Bogusława Grabowskiego i Adama Struga w Wasilkowie

W niedzielę 15 września po mszy wieczornej o godz. 19:00
w Kościele NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie
w ramach
XV Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego
odbędzie się koncert
Bogusława Grabowskiego (organy/Gdańsk) i Adama Struga (śpiew/Warszawa), na który już dziś serdecznie zapraszamy!

Bogusław Grabowski – urodził się w 1955 roku w Sopocie. Organista, kompozytor, Profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku, na której wykłada m.in. grę na organach, harmonię praktyczną, akompaniament liturgiczny, improwizację organową, a także budowę organów z akustyką muzyczną.

Założyciel i wieloletni kierownik Katedry Muzyki Kościelnej Gdańskiej Akademii Muzycznej. Wykłada także na innych uczelniach o profilu teologicznym.

Jest specjalistą w dziedzinie projektowania, budowy i konserwacji organów. Współpracuje z wieloma firmami organmistrzowskimi w zakresie doradztwa i ekspertyz. Według autorskich projektów powstały m.in. instrument Katedry Muzyki Kościelnej (Akademii Muzycznej w Gdańsku), Instrument Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku.

Od 1985 Główny Organista Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, a wcześniej członek komitetu budowy organów w tej świątyni. (Podczas odbioru technicznego instrumentu przewodniczący polskiej strony w ramach międzynarodowej komisji zatwierdzającej wykonanie instrumentu).

Animator życia muzycznego w Gdańsku i na Pomorzu, gdzie zorganizował ponad 1000 koncertów w ramach międzynarodowych festiwali i cykli koncertów (m.in. Mariackie Wieczory Organowe, Muzyka w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku). Dyrektor odbywającego się rokrocznie w Gdańskiej Bazylice Mariackiej, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

Koncertuje w Polsce niemal we wszystkich ważniejszych ośrodkach oraz w Niemczech, Anglii, Danii, Francji, Włoszech, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, USA, również na Ukrainie, Białorusi, Łotwie i w Rosji. Nagrał kilkanaście płyt m.in. z muzyką organową / Polska, Niemcy, USA, a także z własnymi kompozycjami z udziałem chórów i orkiestry symfonicznej oraz improwizacjami.

B.Grabowski

Adam Strug – śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, scenarzysta filmów dokumentalnych, producent i kurator muzyczny, radiowiec, etnomuzykolog, nauczyciel akademicki, popularyzator muzyki tradycyjnej, pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska, praktykującego pieśni przekazywane w tradycji ustnej.

A.Strug

Program:

Część I

Bogusław Grabowski – organy

Improwizacje na tematy pieśni maryjnych:
– Bogurodzica
– Matko Niebieskiego Pana
– Ave Maris Stella
– O Matko miłościwa
– Matko najświętsza


Część II

Adam Strug – śpiew

– Nie masz na świecie nic szczęśliwszego
– Jezu z miłości na krzyżu rozpięty
– Miałem Jezusa z serca kochanego
– Jezu mój litościwy
– Jezu zraniony na me duszne rany
– Witaj Matko uwielbiona
– Gwiazdo jasności, studnio słodkości
– Z pomocą Boga miłego
– Barbaro Panno męczenniczko święta
– Wieczności niekończona trwożysz serce moje