„Kobieta z Wydm” – Teatr Polska w Wasilkowie

15 listopada (wtorek) 2022 roku w Przedszkolu Słonecznym (ul. Polna) odbędzie się spektakl teatralny „Kobieta z wydm” w wykonaniu Walnego Teatru. Sztuka wystawiona będzie w ramach Programu Teatr Polska na nowej sali widowiskowej. Podczas spektaklu wykorzystane będą rzeźby kinetyczne profesora Piotra Bożyka.

Spektakl rozpocznie się o godzinie 18:00.  Bilety w symbolicznej cenie 10 złotych można nabyć online klikając w link: BILET NA SPEKTAKL

Kobieta z Wydm to inscenizacja powieści japońskiego noblisty Abe Kobo pod tym samym tytułem. Spektakl jest autorską interpretacją poruszanego w książce problemu wolności jednostki w obliczu zagrożenia bytu całego społeczeństwa. Przedstawienie jest realizowane w technice teatru figur kinetycznych autorstwa prof. Piotra Bożyka. Dwie ścieżki narracji, obecne zazwyczaj w teatrze przedmiotu jako swoista polifoniczność bytów – osobowego i przedmiotowego, znaczą dwie historie: literacką – przygody naukowca, który w poszukiwaniu rzadkiego owada zostaje zwiedziony w pułapkę, w której sam zmuszony żyć jest jak owad i artysty, który dla sztuki opuszcza kobietę i wpada w sidła innej. Spektakl dopełniają figury witrażowe kobiecych bohaterów spektaklu. Prezentacji spektaklu towarzyszy wystawa rzeźb kinetycznych oraz warsztaty rzeźby teatralnej i teatru rzeźby oraz spotkanie autorskie.

Scenariusz i inscenizacja – Adam Walny

Rzeźby kinetyczne – Piotr Bożyk

Muzyka – Chiao – Hua Chang

Światło – Mariusz Cholajda

Witraże – Adam Walny

Występują – Adam Walny, Mariusz Cholajda

Adam Walny – absolwent Wydziału Reżyserii Teatru lalek Akademii Teatralnej w Warszawie, dyplomowany snycerz. Od 1995 roku prowadzi autorski teatr przedmiotu Walny-Teatr. W 2007 roku założył Instytut Teatru Przedmiotu – objazdowy zespół edukacji teatralnej.

Walny-Teatr działa od 1995 roku. W tym czasie zagrał na ponad 300 festiwalach w kraju i na świecie. Zrealizował 18 autorskich spektakli w pionierskich technikach teatru przedmiotu: marionety podwodne, pałuby, kino manualne, figury-instrumenty, nadmarionety klawiszowe, obiekty wielofunkcyjne. Teatr działa zarówno w warunkach studyjnych jak plenerowych. W instytucjach oraz niezależnie. Prowadzi działalność zarówno laboratoryjną jak edukacyjną.

Organizator:

Instytut Teatru Przedmiotu jest jedyną w Polsce organizacją zrzeszającą niezależnych, profesjonalnych artystów teatru przedmiotu, organizuje im pracę podczas wydarzeń artystycznych w kraju i za granicą, organizuje festiwale, objazdy teatralne, programy edukacyjne oraz lokalne działania kulturowe. Prowadzi działania popularyzatorskie, naukowe, organizuje wystawy oraz produkuje spektakle i wydarzenia, dokumentuje i promuje autorskie oryginalne techniki teatru przedmiotu.

Projekt TEATR POLSKA jest organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O Programie Teatr Polska:

Celem TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych. Prezentacje spektakli w ramach TEATR POLSKA odbędą się w okresie od 1 września do 30 listopada 2022 roku.

Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie dołączył do Programu Teatr Polska. Dzięki temu do Wasilkowa przyjadą profesjonalne teatry: Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa, Fundacja Mikro Teatr z Legnicy oraz Instytut Teatru Przedmiotu z Policznej. Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie współtworzy podlaską sieć instytucji biorących udział w programie. Poza nim w sieci są ośrodki Kultury w Gródku, Orli oraz Narewce.

Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spektakl „Kobieta z Wydm”
Skip to content