IV Procesja Wodna w Wasilkowie

15 sierpnia po raz czwarty mieszkańcy Gminy Wasilków uczestniczyli w Procesji Wodnej rzeką Supraśl.

To ważna data, ponieważ równolegle obchodzone były dwa święta. W kościele katolickim – obchodzone jest Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, zwane także świętem Matki Boskiej Siewnej. Tego dnia wierni w kościołach święcą kwiaty, zioła i kłosy zbóż składając dziękczynienie,  prosząc o ochronę plonów od chorób i zarazy. Natomiast w historii Polski data 15 sierpnia to  Święto Wojska Polskiego upamiętniające zwycięską Bitwę Warszawską w 1920 roku, stoczoną w czasie wojny polsko – bolszewickiej.

O godz. 15:00 Trasą z Nowodworc do Wasilkowa wypłynęło kilkadziesiąt kajaków z wiernymi.  Tradycją jest, że na czele procesji płynie tratwa, na której umieszczony jest obraz Matki Bożej Miłosierdzia będący kopią wizerunku z Ostrej Bramy, umieszczony pierwotnie przez ks. Wacława Rabczyńskiego w  głównym ołtarzu kościoła NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie. Wraz z nim tratwą płynęli: księża z miejscowych parafii, Jego Ekscelencja Najdostojniejszy Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki oraz goście spoza diecezji, biskup z Francji wraz z księżmi z Francji i Maroko. Jak co roku, w procesji brał udział również Burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski wraz z małżonką. Na lądzie wśród zgromadzonych modlił się także Pan Henryk Rutkowski weteran Armii Krajowej, uczestnik w obchodach Narodowego Święta Niepodległości Wojska Polskiego obchodzonych uroczyście w naszym województwie.

Na trasie ustawione były cztery ołtarze, przygotowane wcześniej przez mieszkańców miasta. Zatrzymujący się przy nich wierni uczestniczyli
w odczytywaniu słów Ewangelii, odnoszące się do liturgii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które rozważane były w języku polskim
i francuskimi. Zgromadzeni modlili się do Maryi odmawiając intencje różańca świętego i śpiewając pieśni ku Jej czci. Oprawę muzyczną podczas Procesji Wodnej zapewnili członkowie scholi „Śpiewaki Odnowy”.

Jest to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w regionie, z roku na rok przybywa chętnych do uczestnictwa w procesji, to bardzo dobra okazja aby popularyzować modlitwę połączoną z aktywnym wypoczynkiem.
Po ponad trzech godzinach modlitwy na wodzie, przy wspólnym ognisku i towarzyszących śpiewach IV Procesja Wodna dobiegła końca.