Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

DSC 0002 CustomKolejny etap tworzenia budżetu obywatelskiego za nami. We wtorek (6 października) odbyło się spotkanie, na którym wnioskodawcy zaprezentowali swoje projekty.

 


- Sukces osiągnęliśmy już teraz. To nasz pierwszy budżet obywatelski. Obawiałem się, czy znajdą się osoby, którym będzie się chciało zrobić coś dla społeczeństwa. Okazuje się, że mamy do wyboru pięć projektówi. Nie jest ważne, który zwycięży. Już dziś mogę powiedzieć, że jestem za każdym z nich - mówił Burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski.


Natomiast Agnieszka Maszkowska z Fundacji SocLab (wspiera tworzenie wasilkowskiego budżetu obywatelskiego) mówiła o tym, że budżet to nie tylko głosowanie nad projektami. - Trzeba stworzyć regulamin, sprawdzić złożone projekty itd. - podkreślała.  

 

We wtorek odbyło się też losowanie kolejności, w jakiej poszczególne projekty zostaną ułożone na karcie do głosowania. Numer jeden przypadł Izabeli Hajdukiewicz, dlatego to ona jako pierwsza opowiadała o swoim pomyśle. Zaproponowała, by na dziedzińcu przy Szkole Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta powstała Kreatywna Strefa Gier. - Należałoby stworzyć tu nową nawierzchnię, na której zostałyby umieszczone gry podwórkowe wykonane z masy termoplastycznej. To na przykład: pająk, twister, chińczyk czy potrójne klasy. Należałoby też kupić szachownicę z figurami oraz - składający się z 257 części - zestaw sportowy - opowiadała Izabela Hajdukiewicz.

 

 

Oprócz uczniów szkoły, z gier mogłyby korzystać dzieci z całej gminy. Koszt projektu to 74 652,41 zł. Po Izabeli Hajdukiewicz głos zabrał Michał Król, który za 12 tys. zł chce doposażyć OSP Wasilków w sprzęt umożliwiający podejmowanie działań z zakresu ratownictwa wodnego i przeciwpowodziowego.

 


- W tym roku mieliśmy zdarzenia na akwenach wodnych. Poza tym, często musimy usuwać z zalewu padlinę. Martwe sarny czy dziki zalegają przy tamie i stanowią zagrożenie dla jakości wody. Udało nam się pozyskać łódkę. Potrzebujemy jeszcze m.in. przyczepki do przewozu łódki, silnika zaburtowego, dwóch kamizelek ratunkowych, ABC nurkowego (maska, fajka, płetwy) i wioseł - mówił Król.

 

 

Kolejny pomysł (tym razem wart 75 000 zł) to budowa Placu do Rekreacji dla Mieszkańców Wasilkowa, zlokalizowanego na pustej działce przy ul. Kruczej i Żurawiej. Zgłaszającym jest Rafał Czaplejewicz. -  Widziałbym tu mini park linowy, piramidę pajęczą, zjazd linowy i zestaw do treningu ulicznego - wyliczał. 

 


W miejscu, o którym mówi rosną dziś chaszcze. - Na pewno lepiej, gdyby powstał tu plac, który mógłby być używany przez wszystkich, bez względu na wiek - tłumaczył Czaplejewicz.

 

 

Numer cztery wylosowała trójka wnioskodawców: Adrian Łuckiewicz, Grażyna Bielenia i Adam Szmurło. Na spotkaniu reprezentował ich ten ostatni. Projekt zakłada stworzenie Rajskiego Zakątku Osiedla Leśnego, czyli zagospodarowanie skweru u zbiegu ul. Akacjowej i Dębowej. - Stoi tam kapliczka i Pomnik Lotników. Dookoła są domy jednorodzinne. Chcemy mieć miejsce, gdzie moglibyśmy się spotykać, promować zdrowy styl życia itd. Planujemy zasadzenie drzew, ustawienie ławeczek, instalację dwóch latarni oraz powstanie siłowni pod chmurką - opowiadał Adam Szmurło.

 

 

Wartość projektu wnioskodawcy wycenili na 50 962,00 zł. Natomiast ostatni pomysł, czyli Figlarium - Plac Zabaw, wart jest 75 000 zł. Wnioskodawcą jest Karol Krakowiecki. Co ciekawe, pomysł dotyczy tego samego miejsca co projekt zgłoszony przez Rafała Czaplejewicza, czyli terenu u zbiegu ul. Kruczej i Żurawiej. Projekt zakłada budowę centrum zabaw i rozrywki dla dzieci i młodzieży w postaci nowoczesnego placu zabaw.

 

- Powstałoby boisko do siatkówki, stół do ping-ponga, karuzela, piaskownica itd. - mówił Karol Krakowiecki.

 

 

W toku dyskusji, która wywiązała się po zakończeniu prezentacji, Rafał Czaplejewicz stwierdził, że jego projekt jest szerszy, bo z placu do rekreacji mogliby korzystać również dorośli. Karol Krakowiecki twierdził jednak, że na osiedlu mieszka sporo młodych małżeństw z dziećmi, które potrzebują miejsca stworzonego właśnie dla ich pociech. - Zresztą, o tym co jest bardziej potrzebne zadecydują mieszkańcy - stwierdził Karol Krakowiecki.

 

 

Głosowanie będzie trwało od 9 do 16 października w następujących punktach:

 

1.Urząd Miejski w Wasilkowie, 16-010 Wasilków ul. Białostocka 7

2.Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie,
16-010 Wasilków ul. Polna 1/4a

3.Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie,
16-010 Wasilków ul. Mickiewicza 2

4.Przedszkole w Wasilkowie, 16-010 Wasilków ul. Polna 1/4c

5.Przedszkole w Wasilkowie, 16-010 Wasilków, ul. Sienkiewicza24

 

 

Głosowanie odbywać się będzie w dniach roboczych od 9 października 2015r. do 16 października 2015. w godzinach od otwarcia placówek do godz. 17.00. Można też będzie oddać głos przez internet, wysyłając do północy 18 października maila z zeskanowaną i podpisaną kartą do głosowania. Tą ostatnią można pobrać na stronie urzędu miejskiego w zakładce: budżet obywatelski. - Głosować mogą osoby zamieszkujące naszą gminę.  Wiek nie ma znaczenie. Na karcie wypełnionej przez osoby niepełnoletnie muszą się podpisać rodzice - wyjaśniał Zbigniew Tochwin, Sekretarz Gminy.

 

 

Każdy może wskazać jeden projekt. Do wydania jest 75 tys. zł.  Na zakończenie spotkania Agnieszka Maszkowska pochwaliła władze gminy za chęć wprowadzenie takiej formy partycypacji, a mieszkańców - za zainteresowanie tematem. - Jesteście bodaj najmniejszą gminą w Polsce, która wprowadza budżet obywatelski - mówiła.

 

Red.

 

Rozkład MPK

logo_rozklad_bez