III Koncert w ramach XVI MFMOiK im.ks.Wacława Rabczyńskiego

Zapraszamy na kolejny koncert w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie.

20 września o godz. 19:00 w kościele pw. NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie gościć będziemy Przemysława Kapitułę (organy) oraz słowacko – polski duet DuoAccosphere – Alena Budziňákova i Grzegorz Palus.

Wstęp wolny.

Przemysław Kapituła – polski organista, impresario muzyczny, kontynuator tradycji muzycznej Archikatedry Warszawskiej. Urodził się w 1965 r., w Warszawie. W 1990 r., ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Józefa Serafina. Pobierał lekcje prywatne w zakresie gry na fortepianie u prof. Kajetana Mochtaka, uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: N. Danbyiego, D. Rotha, M. Ślechtę, Z. Satmary, G. Boveta.

Przez szereg lat współpracował z prof. dr hab. Jerzym Erdmanem. Artysta regularnie koncertuje w kraju i za granicą (Argentyna, Austria, Belgia, Bułgaria, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Holandia, Hiszpania, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Urugwaj, Włochy)  dając  ok.  45  koncertów  rocznie na europejskich festiwalach organowych.

Jego recitale zagraniczne wielokrotnie bardzo pochlebnie oceniła prasa (m.in. Süddeutsche Zeitung, Musica Sacra, L’Arena, Schwabischezeitung, DNA, La Stampa, Münchner Merkum, Südkurier itd.). Współpracuje z solistami, chórami oraz zespołami orkiestrowymi. Specjalne miejsce w jego zainteresowaniach zajmuje twórczość wybitnych organistów polskich: Mieczysława Surzyńskiego (1866-1924) (pierwsze wykonanie po wojnie koncertu g-moll na organy i orkiestrę) i Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946).
Jest kontynuatorem tradycji muzycznej związanej z Archikatedrą św. Jana w Warszawie. Jako dyrektor Fundacji „Festiwal Muzyki Sakralnej” organizuje ok. 150 koncertów rocznie, w których rocznie bierze udział ok. 19.000 słuchaczy. Jest inicjatorem, dyrektorem naczelnym i artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „ORGANY    ARCHIKATEDRY” w Warszawie.

Jest pomysłodawcą i twórcą wielu przedsięwzięć artystycznych na terenie Warszawy i Polski m.in. cykli koncertów: „Organy Śródmieścia -Warszawski Festiwal Organowy”, „Organy Parafii Św. Wojciecha na Woli”, „Organy Woli”, „Wielkie Organy w Archikatedrze” (codzienne koncerty w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej – od maja do października). Jest również inicjatorem remontu zabytkowych organów w kościele św. Wojciecha w Warszawie. Dokonał licznych nagrań radiowych, telewizyjnych i kompozycję audio.

Jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Archidiecezji Warszawskiej, laureatem nagrody Prymasa Polski „Srebrna Piszczałka” (2009 r.) za wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. W latach 1999-2001 był członkiem Komisji Kultury Rady Dzielnicy Wola w Warszawie. Jest wydawcą wszystkich utworów organowych F. Nowowiejskiego i M. Surzyńskiego na w formie płyty CD. Prowadził we Włoszech wykłady na kursach mistrzowskich poświęconych interpretacji muzyki organowej.

DuoAccosphere – międzynarodowy duet akordeonowy założony w 2011 roku przez Alenę Budziňákovą i Grzegorza Palusa. Ma w dorobku ponad sto koncertów w Polsce i  za  granicą  (Austria,  Bośnia  i  Hercegowina,  Chiny,  Dania,  Litwa,  Niemcy,  Słowacja, Ukraina), występy na prestizowych festiwalach, z towarzyszeniem orkiestr oraz udział w projektach kameralnych z innymi muzykami. Specjalizuje się w wykonywaniu transkrypcji muzyki poważnej, jak i regularnie dokonuje prawykonań współczesnych kompozycji.

Alena Budziňáková – pochodzi ze Słowacji. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie  oraz  studia podyplomowe Konzertexamen w Hochschule für Musik Detmold (Niemcy, klasa prof. Grzegorza Stopy). Jest laureatką szeregu konkursów o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Koncertuje z repertuarem solowym, kameralnym oraz z towarzyszeniem orkiestr w Polsce i za granicą (Austria, Bośnia i Hercegowina, Belgia, Czechy, Chiny, Dania, Finlandia, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Słowacja, Węgry, Włochy).

Grzegorz Palus – koncertujący akordeonista, doktor sztuk muzycznych, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Absolwent Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze (Dania), Hochschule für Musik Detmold (Niemcy) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncentruje się na wykonywaniu muzyki poważnej zarówno  jako solista oraz kameralista. Ma w swoim dorobku płyty z repertuarem od baroku do współczesności. Występował w wielu krajach europejskich, w Chinach oraz w USA.

Program:

cz. I

Przemysław Kapituła – organy

  1. Felice Moretti – Padre Davide da Bergamo (1791-1863) – Elevazione in re minore
  2. Samuel Scheidt (1587-1654) – Wariacje na temat holenderskiej pieśni: „Ei, du feiner Reiter“
  3. Feliks Nowowiejski (1877-1946) – Offertoire op. 7 Nr 2
  4. Feliks Nowowiejski  – Marche solennelle
  5. Claude Daqiun (1694-1772) – Le Coucou
  6. Mieczysław Surzyński (1866-1924) -„Improwizacje na tema polskiej pieśni kościelnej

„Święty Boże“ op. 38

cz. II duoAccosphere

Alena Budziňáková – akordeon i Grzegorz Palus – akordeon

  1. J. S. Bach (1685-1750) – Chaconne d-moll z Partity nr 2, BWV 1004 (opr. F. Luzzatto/duoAccosphere)
  2. W. A. Mozart (1756-1791) – Adagio i Fuga KV 546 (opr. duoAccosphere)
  3. Edward Grieg (1843-1907) – Lyric Pieces op. 43

częśći: Butterfly, Solitary Traveler, Little bird – solo: Alena Budziňáková

  • Domenico Ccarlatii (1685-1757) – Sonata E-dur k.162 – solo: Grzegorz Palus
  • Léon Boëllmann (1862-1897) – Suita Gotycka

części: Introdukcja – chorał, Menuet, Modlitwa, Toccata

Skip to content