FINAŁ PROJEKTU ETNOłącze

W ubiegłą sobotę (17 listopada br.) w Szkole Podstawowej nr 1, im. Ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie odbył się finał projektu ETNOłącze, którego inicjatorami był dyrektor Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury Wojciech Jan Cymbalisty oraz państwo Wilczyńscy.

Ideą projektu było wzmocnienie lokalnej tożsamości kulturowej i zachęcenie do uczestnictwa w kulturze przez organizowanie cyklu działań interdyscyplinarnych, na poziomie lokalnym w tym popularyzację dorobku kultury ludowej, podtrzymywania zwyczajów, twórczości, tańca i śpiewu, promocji regionu, jego zabytków, zwyczajów i tradycji jako dziedzictwa kulturowego.
W programie były bezpłatne lekcje tańców ludowych, warsztaty tradycyjnych wycinanek, makatek i zdobienia toreb lnianych szablonami z motywami ludowymi oraz warsztaty ceramiczne i fotograficzne prowadzone przez doświadczonych fotografików amatorów. W ten sposób powstał katalog powarsztatowy prezentujący uczestników w plenerowej scenerii Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, płyta z pieśniami ludowymi zawierająca 14 utworów, w wykonaniu lokalnych zespołów nagrana w Studziankach oraz wystawa wycinanek, makatek, ceramiki oraz toreb wykonanych podczas warsztatów w świetlicach na terenie naszej gminy.

Wydarzenie zgromadziło wielu gości, sala była zapełniona dosłownie po brzegi. W części artystycznej wystąpiła jako pierwsza niezastąpiona Młodzieżowa Orkiestra Dęta, następnie zaprezentowali się zespół Jarzębinki, Grupa nieformalna 50+, zespół Malwianki, Dąbrówka oraz Wasilkowianie wykonując utwory, które znalazły się na płycie wydanej w ramach projektu. Na zakończenie panie z Grupy 50+ zaprezentowały się w układzie tanecznym „Polonez” pod okiem pani Amandy Kruk – Gawędzkiej a całość uświetnił występ zespołu KLEKOCIAKI z Bociek. Wszyscy uczestnicy, koordynatorzy, instruktorzy, wolontariusze w ramach podziękowań otrzymali pamiątkowe albumy oraz dyplomy. Całość poprowadził dyrektor ośrodka kultury.
Szczególne podziękowania kierujemy do pani Dyrektor SP nr 1 Lucyny Bejm za udostępnienie Sali na to wydarzenie i pracownikom Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury za wkład w pracę nad projektem.

Finał projektu współtworzył wasilkowskie uroczystości z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska.