Dzień Edukacji Narodowej w SP nr 1

14 października – Dzień Edukacji Narodowej – święto szkoły, czyli wszystkich jej pracowników (pedagogicznych i niepedagogicznych) oraz uczniów, którzy (czasem) dają się edukować. Tego dnia mogliśmy się przekonać, że mamy naprawdę wspaniałych uczniów.

Zacznijmy jednak od początku. Po powitaniu gości pani Dyrektor Lucyna Bejm podziękowała wszystkim pracownikom szkoły, doceniając wkład każdego w tworzenie jej poziomu i klimatu. Co prawda skromnie umniejszyła własną rolę, na szczęście zasługi pani Lucyny Bejm dostrzegł i docenił pan Adrian Łuckiewicz – Burmistrz Wasilkowa, wręczając naszej pani Dyrektor nagrodę. Nagrodę Burmistrza otrzymała też pani Dorota Cywoniuk za swoje zaangażowanie w pracę z dziećmi i wkład w sukcesy szkoły. W części oficjalnej były jeszcze Nagrody Dyrektora, piękne podziękowanie przedstawicieli Rady Rodziców i słowa uznania od Samorządu Uczniowskiego.

Panował miły nastrój, było bardzo świątecznie, ale … najmłodsi uczestnicy dzisiejszej akademii nie mogli się już doczekać, kiedy wreszcie zajmą należne im miejsce na środku sceny. Pomału zaczynała ich zżerać trema, jednak gdy zostali poproszeni o rozpoczęcie części artystycznej, buzie im się rozpogodziły i o żadnej tremie nie było już mowy. Pod kierunkiem pani Uli Zajkowskiej wyśpiewali i wymachali radosną piosenkę, sprawiając, że  w tym pogodnym dniu wszystkim zrobiło się jeszcze cieplej. Następnie sceną zawładnęli ich starsi koledzy i (nieco) starsze koleżanki. Uczniowie zaprezentowali własną wizję strojów odpowiednich dla nauczycieli poszczególnych przedmiotów. I tak pani dyrektor obowiązkowo musi mieć koronę, nauczycielki polskiego wzorem romantycznych bohaterek powinny się nosić na biało, pani pedagog na wyposażeniu powinna mieć misia i okulary, a panie z nauczania wczesnoszkolnego dodatkowo jeszcze kocyk. Atrybutem nauczycielek matematyki jest oczywiście ekierka, plastyki – pędzel oraz torba na rysunki i przybory. Nauczyciele wf-u muszą mieć gwizdek, geografii – atlas, informatyki – okulary. Pani od muzyki pojawiła się na scenie z nieodłączną gitarą, ale dlaczego w minisukience i na wysokim obcasie – nie wiadomo, za to elegancka pani od języka angielskiego objawiła się wszystkim z magnetofonem, co jest doskonale zrozumiałe. Twórcy pokazu nie zapomnieli oczywiście o innych nauczycielach i pracownikach szkoły, ale nie sposób tu wszystkich opisać.

Rewia zrobiła furorę, każdy z niecierpliwością czekał na swój odpowiednik i chyba nikt się nie zawiódł. Podobnie jak wspaniałym popisem dziewcząt z klasy Va, które pod kierunkiem pani Styczyńskiej przygotowały pokaz aerobiku. Wielkie brawa dla uczniów i przygotowujących ich nauczycieli (pań: M. Szwabowicz, M. Białokozowicz, E. Karpacz, M. Styczyńskiej i U. Zajkowskiej) oraz dla pani Izy Danilewskiej za jak zwykle niebanalną scenografię!

Ostatnim punktem programu był występ zespołu wokalnego pod kierunkiem pani Urszuli Zajkowskiej, który wyśpiewał życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Jednak uczniowie nie byliby sobą, gdyby nie mieli ostatniego słowa. To oni pięknie zakończyli akademię dwoma niezwykłymi gestami. Pierwszym było słowo „przepraszamy” (za dziecięce figle i uczniowską przekorę), a drugim – równie zaskakującym i miłym – wręczenie nauczycielom dyplomów dostosowanych do każdego z nich indywidualnie. Pięknie im za to dziękujemy.


Mat.: SP nr 1