„Bezpieczne Miejsce” – Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie przyjedzie do Wasilkowa

Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie zaprasza na spektakl krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa pt. „Bezpieczne Miejsce”. Sztuka wystawiona będzie w ramach Programu Teatr Polska w dniu 8 października 2022 roku o godzinie 19:00 w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie. Bilety w symbolicznej cenie 10 złotych można nabyć klikając tutaj.

„Bezpieczne Miejsce” Teatr Łaźnia Nowa Kraków

Patrzy na okno nad stołem. Podzielone na dwanaście części. Na tym oknie kończy się jego świat. Wyobraża sobie, że jeśli je otworzy, to zobaczy przed sobą mur. Patrzy w okno. Stąd niczego nie widać. Wspina się na stół, klęczy na nim. Patrzy przez kratkę szybek. Nadal nic nie widać. Zbliża twarz do szyby. Coraz bliżej… – słowa te wypowiada główny bohater spektaklu, Adam, siedząc ze swoją partnerką sceniczną, Kingą, przodem do widzów. O kim mówi? O sobie czy o kimś innym? A może o nas wszystkich, siedzących na widowni? Aktor i aktorka patrzą nie tylko w okno, ale i na nas, przenikając wzrokiem czwartą ścianę. Czy nas widzą, czy jesteśmy bohaterami ich monologów? Warto sprawdzić. 

Debiutancki spektakl Tomasza Fryzła wywołał niemałe poruszenie podczas 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia. Zarówno krytycy, jak i widzowie podkreślali niezwykłą szczerość i intymność rozmowy prowadzonej z nami przez dwójkę młodych bohaterów tego niezwykle inteligentnie i ascetycznie napisanego tekstu. Wystarczy go zresztą posłuchać, wczuć się w jego rytm i na własnej skórze poczuć, jak w interpretacji Kingi Bobkowskiej oraz Adama Borysowicza zamienia się w poezję. I zabiera nas w… bezpieczne miejsce. Gdzie się ono znajduje? Trudno powiedzieć, bo zależy to od konkretnego człowieka i jego świata, ale jednego można być pewnym: przez godzinę trwania spektaklu w reżyserii Fryzła, owo bezpieczne miejsce to właśnie teatr, na widowni którego człowiek się znajduje.

Tomasz Fryzeł należy do najciekawszych reżyserów młodego pokolenia. Robi teatr mądry, przemyślany, niespieszny, zgłębiając nurtujące go (oraz jego pokolenie) problemy z tożsamością, wyobcowaniem, lękiem przed sobą, innym człowiekiem czy światem, wreszcie brakiem poczucia bezpieczeństwa. Jak się okazuje, potrafi w swoim teatrze znaleźć wspólny język z każdym – życie boli przecież tak samo, bez względu na wiek. 

Reżyseria: Tomasz Fryzeł

Tekst i dramaturgia: Piotr Froń

Muzyka: Michał Lazar

Inspicjentka: Monika Weis

Kierowniczka objazdu: Małgorzata Rapacz

Promocja objazdu: Łukasz Kolender

Realizacja techniczna spektakli objazdowych: Mateusz Gierc, Jakub Kotynia, Antoni Kulka-Sobkowicz, Sławomir Matysiak, Jakub Sztandera 

Obsada: Kinga Bobkowska, Adam Borysowicz

Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa

Spektakl prezentowany w ramach Programu TEATR POLSKA realizowanego jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

O Programie Teatr Polska

Odtwarzacz video00:0001:42

Celem TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych. Prezentacje spektakli w ramach TEATR POLSKA odbędą się w okresie od 1 września do 30 listopada 2022 roku.

Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie dołączył do Programu Teatr Polska. Dzięki temu do Wasilkowa przyjadą profesjonalne teatry: Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa, Fundacja Mikro Teatr z Legnicy oraz Instytut Teatru Przedmiotu z Policznej. Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie współtworzy podlaską sieć instytucji biorących udział w programie. Poza nim w sieci są ośrodki Kultury w Gródku, Orli oraz Narewce.

Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Bezpieczne Miejsce” spektakl

Fot. Teatr Łaźnia Nowa

Skip to content