Aktualności ze SP nr 1

Spotkanie profilaktyczne „Bezpieczna droga”

Nasi czwartoklasiści już wiedzą, jak bezpiecznie pokonać drogę do szkoły. Pomogło im w tym spotkanie z przedstawicielami Policji – st. asp. Danielem Smolewskim i st. sierż. Natalią Siekierko w dn. 17 września 2018 r. Mamy nadzieję, że dzięki temu uczniowie będą uważnymi i bezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego.

Wyjazdy integracyjne

Miniony tydzień upłynął pod znakiem integracji klas IV. Dzieci pod opieką wychowawcy i pedagoga wyjeżdżały do Rybnik, by podczas gier, zabaw i warsztatów lepiej się poznać. Pogoda dopisała i humory też. Największą atrakcję stanowiła oczywiście niezapomniana przejażdżka kolejką.

Wyjazdy Integracyjne

Zakończenie projektu

21 września w Szkole Podstawowej nr 1 odbyło się podsumowanie projektu „Wielopokoleniowe spotkania z kulturą i przeszłością Wasilkowa”. Realizowany był on w ramach Podlaskiego Pomostu Kultury we współpracy z Marszałkiem Województwa Podlaskiego i Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury w Białymstoku. Pomysłodawczynią i jednocześnie osobą czuwającą nad całością była pani dyrektor Lucyna Bejm. Ona też prowadziła galę podsumowującą działania projektowe. Wśród zgromadzonych gości byli księża, przedstawiciele instytucji kultury i władz miejskich, byli też dziadkowie i rodzice uczniów, mieszkańcy Wasilkowa, nauczyciele i oczywiście młodzież. Z całą pewnością każdy z zebranych poczuł dumę i z osiągnięć gimnazjalistów i ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wasilkowie.

Co takiego zrobili? Przez kilka miesięcy (w tym również wakacyjnych) pracowali w grupach pod opieką nauczycieli. Poznawali lepiej swoją małą ojczyznę, jej kulturę i historię. Uczyli się też wykorzystania nowoczesnych technologii – robili profesjonalne zdjęcia, wywiady i filmy, programowali grę osadzoną w realiach Wasilkowa.

W piątek publicznie zaprezentowali wyniki swojej kilkumiesięcznej pracy i naprawdę – było na co popatrzeć. Zgromadzona publiczność z przyjemnością obejrzała film o pani Józefie Fiedorowicz, która, narażając życie, prowadziła podczas wojny tajne nauczanie. Scenarzystami, reżyserami, montażystami i aktorami byli gimnazjaliści z SP 1. Ich wysiłek publiczność zgromadzona podczas pokazu nagrodziła oklaskami na stojąco.

Z kolei praca obecnych ósmoklasistów polegała na nakręceniu dokumentu ukazującego porównanie dawnej i obecnej szkoły. Widać było, że cała ekipa świetnie bawiła się przy pracy (podobnie było też z widzami oglądającymi film), a opowieści dziadków o niegdysiejszej szkole mogą być nieco szokujące dla współczesnych uczniów.

Młodzi informatycy mieli okazję w ramach projektu współpracować ze specjalistą z Politechniki Białostockiej i pod jego pieczą stworzyć grę komputerową, rozgrywającą się w Wasilkowie. Podczas pracy łączyli przyjemne z pożytecznym, poznawali sposoby programowania gier oraz historię swojej miejscowości.

Prezentacja wyników projektu odbywała się w małej sali gimnastycznej przeobrażonej na to popołudnie w galerię fotografii. Niezwykłe zdjęcia zostały wykonane przez młodzież i ukazywały Wasilków widziany ich oczami od malarskich krajobrazów poprzez gęsi, motory, aż po budynki całe pokryte przez graffiti. Krótko mówiąc – Wasilków – znany i nieznany. Uczniowie dostrzegli w swoim mieście piękno i potrafili je ukazać innym.

Nowa pomoc do nauki biologii

22 września 2018 roku podczas uroczystego otwarcia terenu rekreacyjno-sportowego Cypel, w którym uczestniczył Jarosław Gowin – Wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego, naszej szkole została przekazana nieoceniona pomoc dydaktyczna, dzięki której nauka biologii stanie się o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza. Makietę ludzkiego ciała odebrali przedstawiciele uczniów wraz z panią dyrektor Lucyną Bejm.


Autor: MK

Europejski Tydzień Sportu

Europejski Tydzień Sportu w Szkole Podstawowej nr 1 zainaugurowany został wizytą wybitnego sportowca, brązowego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 w rzucie młotem – pana Wojciecha Nowickiego. W piątek 21. września spotkał się on z uczniami, by opowiedzieć im o swojej karierze zawodowej i drodze do sukcesu.
Pan Wojciech swoją przygodę z lekkoatletyką zaczął w wieku 18 lat. Wcześniej grał w piłkę w białostockiej Jagiellonii. Jego najlepszy wynik – 81,85 m – jest trzecim wynikiem w historii polskiej lekkoatletyki. Sukces ten zawdzięcza determinacji i treningom. W rozmowie z młodzieżą sportowiec podkreślał ich znaczenie oraz fakt, że na zmiany nigdy nie jest za późno. Podczas spotkania uczniowie mogli sami zobaczyć, czym jest młot lekkoatletyczny, otrzymali też od pana Wojciecha pocztówki z jego wizerunkiem i autografem.

Wojciech Nowicki

Kolejną atrakcją Europejskiego Tygodnia Sportu była lekcja Taekwondo, która odbyła się 24.09.2018 r.

Zajęcia poprowadził Międzynarodowy Instruktor ITF Taekwon-do, posiadający IV dan, uczący w SP 1 pan Dariusz Ilczuk. Zajęcia spodobały się wszystkim bez wyjątku – dziewczętom i chłopcom, gimnazjalistom i uczniom V kl. szkoły podstawowej.

Lekcja Taekwondo

Olimpijka

26 września wszystkie klasy czwarte wzięły udział w „Olimpijce”. W wyścigach rzędów należało wykonać następujące zadania: przekazywanie pałeczki sztafetowej, przeskoki nad i przejścia pod płotkami, wkładanie i zdejmowanie ringo z pachołków, niesienie piłki na odwróconym pachołku i przejścia przez hula-hop. Po zaciętej rywalizacji I miejsce zajęła kl. IV A.

Olimpijka

Ponieważ po sportowych zmaganiach należy się dobrze odżywiać, uczennice pod kierunkiem nauczycielek wf-u przygotowały zdrową propozycję drugiego śniadania. W menu znalazły się kanapki z ciemnego pieczywa z wędlinami i żółtym serem, obficie pokryte zdrowymi warzywami. Podczas przerwy każdy uczeń mógł nacieszyć swoje podniebienie tak przygotowaną przekąską. Ten smaczny i zdrowy akcent zakończył Tydzień Sportu w Szkole Podstawowej im. ks. Wacława Rabczyńskiego.

Drugie śniadanie

Sprzątanie Świata

W sobotę 22 września uczniowie SP 1 wraz z panem Wojciechem Poznańskim, nauczycielem biologii i przyrody, wzięli udział w akcji Sprzątania Świata. Zadbali o to, by przynajmniej kawałek pobliskiego lasu oczyścić ze śmieci, które pozostawili w nim niefrasobliwi bałaganiarze. Okazało się, że takie sprzątanie może być również niezłą zabawą. W dodatku przynosi niemałą satysfakcję. Jak mówią – całego świata nie zdołali w sobotę posprzątać, ale może dali chociaż przykład innym. Przy okazji nieźle się obłowili, ponieważ oprócz śmieci znaleźli też piękne grzyby. Może warto wziąć z nich przykład?

Sprzątanie świata