Aktualności z SP nr 1

9 listopada odbyła się w naszej szkole prezentacja filmów o tematyce „Od przeszłości do teraźniejszości” zrealizowanych w ramach projektu Akademia Liderów Społeczności Lokalnych finansowanego ze środków FIO pod opieką Fundacji Otwartej Edukacji i Fundacji Teatru Narwal. Zuzanna Nienałtowska, Patrycja Poznańska, Milena Urbańska i Amelia Wiszenko zaprezentowały swój film dotyczący historii NSZZ Solidarność na terenie Wasilkowa. Dziewczyny w filmie zawarły historię Jana Halickiego jednego z działaczy Solidarności. Uczniowie naszej szkoły nie tylko obejrzeli film dziewczyn, ale również filmy przygotowywane przez MOKSiR w Kleszczelach oraz Szkołę Podstawową w Gródku.

Od przeszłości do teraźniejszości

Uczniowie z naszej szkoły brali udział w projekcie realizowanym w ramach Podlaskiego Pomostu Kultury „Wielopokoleniowe spotkania z przeszłością i kultura Wasilkowa”. Nagrali film  o pani Józefie Fiedorowicz, mieszkance Wasilkowa, która podczas wojny zajmowała się tajnym nauczaniem.  Film został zgłoszony do Konkursu „Rówieśnicy Niepodległej”. Nasi uczniowie zdobyli drugie, zaszczytne miejsce w konkursie. Ich dzieło można obejrzeć na facebooku szkolnym.

Zespół w składzie Miłosz Dąbrowski, Szymon Konik, Zuzanna Nienałtowska, Patrycja Poznańska, Milena Urbańska i Amelia Wiszenko zajął II miejsce w ogólnopolskim konkursie „Rówieśnicy Niepodległej” organizowanym przez Ośrodek Karta pod patronatem Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej. „Rówieśnicy Niepodległej” to konkurs, którego celem było zachęcenie młodzieży do odczytywania podpisów z Deklaracji Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych oraz do badania historii osób i instytucji zapisanych na jej kartach, jak również dzielenia się efektami swojej pracy. Zespół z naszej szkoły pod kierownictwem pana Mariusza Sokołowskiego przygotował film o pani Józefie Fiedorowicz – jednej z nauczycielek tajnego nauczania, która pracowała na terenie Wasilkowa. Twórcom gratulujemy wielkiego sukcesu.  Ich dzieło można obejrzeć na facebooku szkolnym.

Konkurs „Rówieśnicy Niepodległej”

Agata, Wojtek i Krzysztof  wzięli udział w powiatowym konkursie fotograficzno-historycznym „Niepodległa nasza Mała Ojczyzna – puzzle patriotyczne”. Ich prace zostały zaprezentowane podczas podsumowania konkursu. Każdy z nas może je obejrzeć na wystawie w Bibliotece Miejskiej w Wasilkowie.

Konkurs fotograficzno – historyczny

 

Świętujemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

W październiku biblioteka szkolna ogłosiła trzy konkursy, których tematyka wpisywała się obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. W piątek 9.11.2018 r. podczas uroczystej akademii odbyło się ich podsumowanie. Zwycięzcy zostali nagrodzeni.

W konkursie na projekt kokardy narodowej zwyciężyli: Julia Kurel, Michał Arasim, Magdalena Święcicka i Katarzyna Sulima. Wyróżnienia przypadły w udziale: Wiktorii Arciszewskiej, Krystianowi Zawadzkiemu, Julii Kaniewskiej, Magdalenie Ejsmont, Filipowi Wiszowatemu, Ewie Sienkiewicz, Julianowi Guzowskiemu i Sofii Skowrońskiej.

W konkursie pięknego pisania najpiękniej wykaligrafowały tekst hymnu polskiego Magda Święcicka i Helenka Hryckowiak.

Natomiast wyzwaniu czytelniczemu związanemu z literaturą polską po 1918 r. sprostały: Katarzyna Sulima, Monika Klejno i Wiktoria Reszotko.

Serdecznie gratulujemy.

Konkursy

Wystrój szkoły

Z okazji święta nasza szkoła została naprawdę pięknie przystrojona. Każdy, kto wchodzi do szkoły może się przekonać, że wartości patriotyczne są dla nas bardzo ważne. Jednak jeszcze nim stanie w progu szkoły dostrzega nie tylko flagi, ale również biało-czerwone serca przyczepione we wszystkich oknach parteru. W korytarzu na tablicach umieszczone zostały prace uczniów: patriotyczne pocztówki, projekty kokard narodowych i inne prace plastyczne związane tematycznie ze świętem. Wspaniały efekt uzyskany został dzięki uczniom oraz paniom: Beacie Wilczewskiej-Rusel, Izabeli Danilewskiej oraz Urszuli Zajkowskiej.

Mamy też swojego własnego „orła niepodległości”. To doskonały pomysł pani Izabeli Danilewskiej, która zachęciła uczniów, aby odrysowali na papierze swoje dłonie, wycięli je, a następnie przyczepili w taki sposób, by stanowiły tułów, skrzydła i łapy orła. Tak wykonany orzeł sprawia wrażenie będącego w ruchu, każdy powiew sprawia bowiem, że jego „pióra” drżą.

Wystrój budynku to jedno, ale ważny był również wygląd uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Gdy 9 listopada zgromadziliśmy się na uroczystej akademii, wszyscy nosili kokardy narodowe – biało-czerwony symbol wykonany przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli. Praca nad nimi trwała kilka tygodni. Potrzebnych było ok. 500 kokard, dlatego ich wykonanie to wysiłek całej społeczności, niektóre klasy przygotowały je sobie podczas godzin wychowawczych, najwięcej jednak powstało pod kierunkiem pań: Joanny Sobolewskiej, Izabeli Danilewskiej i Małgorzaty Kossakowskiej.

Dzięki wspólnym staraniom szkoła tuż przed świętem odzyskania niepodległości dawała wyraz patriotyzmowi jej społeczności.

Wystrój szkoły

Akademia

9 listopada 2018 r. o godz. 11-ej cała szkoła zebrała się w hali gimnastycznej, by 11 minut później wspólnie uroczyście odśpiewać hymn polski z akompaniamentem wspaniałej wasilkowskiej orkiestry. Był to naprawdę imponujący efekt.

Następnie rozpoczęła się akademia przygotowana przez nauczycieli historii, szczególnie zaś panią Magdalenę Białokozowicz oraz panią Urszulę Zajkowską. Uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej wspólnie opowiedzieli nam o smutnych czasach zaborów, gdy język polski był zakazany, o I wojnie światowej, gdy tragiczne losy sprawiały, że brat walczył przeciw bratu, wreszcie – o okolicznościach odzyskania niepodległości w 1918 r. Przybył nawet sam Józef Piłsudski (udatnie odegrany przez Igora Krajewskiego). Wiadomości historyczne przeplatane były wierszami mówiącymi o miłości ojczyzny oraz piosenkami patriotycznymi w wykonaniu nieocenionej Agaty Daniłowicz.

Występ wszystkim niezmiernie się podobał, a wykonawcy nagrodzeni zostali rzęsistymi brawami.

Ostatnim punktem programu było podsumowanie konkursów zorganizowanych przez bibliotekę szkolną w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Uroczystości
A. Daniłowicz

Wspólne śpiewanie

Szkoła Podstawowa nr 1 piątek godz. 17.00. Rozpoczyna się niezwykłe widowisko. W sali gimnastycznej spotykają się starsi, nieco młodsi i najmłodsi mieszkańcy Wasilkowa, by razem uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych rozpoczyna zespół Wasilkowianie wykonaniem słynnych „Białych róż” i „Ułanów”. Następnie wszyscy zgromadzeni zostają poproszeni o powstanie. To niecodzienne, ale tym bardziej podkreśla uroczysty charakter zbliżającego się święta – wspólnie zostaje odśpiewany hymn. Po nim uczniowie prezentują widowisko słowno-muzyczne mówiące o historii Polski i o miłości do ojczyzny. Ich występ wywiera duże wrażenie na wszystkich od najstarszych do najmłodszych.

Potem następuje powrót do wspólnego śpiewania. Tym razem piosenki wykonuje zespół wokalny z naszej szkoły prowadzony przez panią Urszulę Zajkowską, ale do śpiewania włączają się wszyscy. Są to przecież utwory, które dziś zna każdy (choć nie zawsze tak było, co podkreślił ks. proboszcz Zdzisław Karabowicz), a za ich wykonywanie nie grożą sankcje. Ostatnie trzy pieśni tego wieczoru śpiewają Wasilkowianie. Na zakończenie głos zabierają: pani dyrektor Lucyna Bejm, pan Wojciech Cymbalisty dyrektor MOAK-u oraz ks. proboszcz Zdzisław Karabowicz. Atmosfera jest taka, że nikt nie chce wychodzić. Młodzi i starsi dobrze czują się w swoim towarzystwie, łączą się pokolenia, a wszystko to za sprawą pani Urszuli Zajkowskiej – pomysłodawczyni i organizatorki całego przedsięwzięcia, które na pewno zostanie w naszej pamięci jako niesamowite wydarzenie.

Wspólne śpiewanie

Mat. M.K.