Aktualności z SP im. Króla Zygmunta Augusta

Głosuj na naszą galerię!

Czyste i pachnące toalety to skarb. Warto dbać o higienę i czystość zarówno własną, jak i pomieszczeń. Dlatego nasza szkoła bierze udział w konkursie „Wzorowa Łazienka”. Zagłosujcie na naszą galerię. Możecie też zdobywać punkty, grając w na telefonie lub tablecie.

https://www.wzorowalazienka.pl/galeria/8926

Wzorowa łazienka

Sukcesy w konkursie czytelniczym i plastycznym

„Czy znasz twórczość…?”

Uczniowie SP 1 zdobyli wyróżnienia w wojewódzkim konkursie organizowanym przez CEN i Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Konkurencja była naprawdę duża, ponieważ startowali w nim uczniowie ze szkół z całego woj. podlaskiego. Katarzyna Sulima wykazała się świetną znajomością utworów i biografii Wojciecha Letkiego i wśród innych nagród otrzymała jego książkę z dedykacją od autora. Sebastian Wasilewski zaprojektował wspaniałą zakładkę do książek pani Barbary Mikulskiej. Obojgu serdecznie gratulujemy.

Wręczanie nagród połączone było z konferencją na temat praw autorskich. Nasi uczniowie wysłuchali ciekawej prelekcji dotyczącej wykorzystywania cudzych dzieł, kopiowania i przetwarzania oraz publikowania w internecie. Wiele mogli się z niej dowiedzieć na temat plagiatu oraz prawnych aspektów uznawania własności. Z pewnością przekażą zdobytą wiedzę swoim koleżankom i kolegom.

Konkurs czytelniczy i plastyczny

Olimpiada Cyfrowa

Młodzież z SP 1 znalazła się w grupie 2 584 uczniów i uczennic z kilkuset szkół w całej Polsce biorących udział w III Edycji Olimpiady Cyfrowej 2018/19. 20 listopada odbyły się zawody I stopnia.

Celem olimpiady jest kształtowanie świadomych użytkowników i użytkowniczek mediów cyfrowych, czyli takich, którzy/które są krytycznymi odbiorcami informacji, rozumieją język mediów. W sposób przemyślany tworzą wizerunek i relacje. Przestrzegają standardów etycznych oraz dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci. Świadomi użytkownicy i użytkowniczki są kreatywni, potrafią tworzyć komunikaty z użyciem nowoczesnych narzędzi, przetwarzać je i prezentować efekty swojej pracy. Dostrzegają i rozumieją również prawne i ekonomiczne aspekty działania mediów.

Olimpiada cyfrowa

Dzień Misia

W ubiegłym roku w SP 1 zapoczątkowana została nowa tradycja  – Dzień Misia. Uczniowie kl. V c wraz z wychowawczynią panią Beatą Wilczewską-Rusel i panią Ewą Durdą, postanowili, że obchody tego święta dobrze byłoby kontynuować. Na początku w świetlicy pojawiły się wizerunki misiów autorstwa uczniów klas 4. Każdy wchodzący do szkoły mógł je podziwiać. Potem zaczęły przybywać same misie – większe i mniejsze, nowe i całkiem wiekowe (będące w rodzinie od pokoleń). Jedne przyniesiono w plecaku, inne trzeba było przywieźć samochodem, tak były okazałe. Wreszcie w czwartek nastąpił wielki dzień głosowania. Z tej okazji niektórzy uczniowie poprzebierali się za misie lub włożyli misiowe koszulki. W bibliotece pojawiła się wystawa książek poświęconych misiom. Na długich przerwach w świetlicy uczniowie kl. V c pilnowali, by wszystko przebiegało zgodnie z procedurami. Wreszcie komisja skrutacyjna podliczyła głosy. Oto wyniki:

I miejsce zajął miś Tadeusz nr 20 zebrał 23 głosy,

II miejsce – Zbysio nr 2 – 20 głosów.

III miejsce – Niedźwiadek nr 27 – 10 głosów,

IV miejsce – Okruszek nr 15 – 9 głosów.

Nagrodzenie zwycięzców i rozdanie dyplomów ich właścicielom odbędzie się w następnym tygodniu.

Dzień Misia

Turniej strzelecki ASG

Strzelectwo to sport. A poza tym również ćwiczenie cierpliwości, sprawności, opanowania, no i wreszcie – doskonała zabawa. Jeśli jeszcze jest to połączone z grą o wysoką stawkę (tygodniową niepytajkę!), to emocje sięgają zenitu. 23.11.2018 r. szkolne koło ASG (Air Soft Gun) prowadzone przez pana Sebastiana Malczewskiego zorganizowało Turniej Strzelecki dla uczniów naszej szkoły. W bezpiecznych, w pełni kontrolowanych warunkach każdy chętny (po uiszczeniu drobnej opłaty przeznaczonej na zakup nowego sprzętu) stawał się uczestnikiem zawodów. W pierwszej rundzie należało strącić 6 tarcz, mając do wykorzystania tylko jeden magazynek sprężynowego pistoletu załadowany kulkami 0,2. Komu ta sztuka się udała, przechodził do finału. Tu już żarty się kończyły i szczęśliwcy strzelali z repliki czterotaktowego karabinu snajperskiego. Trzech najlepszych strzelców otrzymało wymarzony list żelazny.

Turniej strzelecki

Lekcja patriotyzmu w Muzeum Wojska

W dniu 23 listopada klasa VC wraz z wychowawczynią p. Beatą Wilczewską – Rusel i panią pedagog Barbarą Nowicką pojechała do Muzeum Wojska w Białymstoku. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych poświęconych 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas spotkania dowiedzieli się wielu ciekawych faktów z życia Józefa Piłsudskiego, trudnych początków budowania niepodległej Ojczyzny, walk o granice nowego państwa. Obejrzeli wystawę  poświęconą  historii wojskowości z czasów międzywojennych, podziwiali mundury i wyposażenie kawalerzysty. Dowiedzieli się, czym różni się manierka od menażki.

Taka niecodzienna lekcja historii pozwoliła uczniom lepiej zrozumieć zawiłe losy naszej Ojczyzny i kształtować  postawy patriotyczne wśród młodego pokolenia Polaków.

Materiały: B.W-R.

 

Skip to content